lornetka sklep Poznań

Lornetka – jaką wybrać?

Dla jednych liczy się fotografia i uwiecznianie na zdjęciach wspomnień, a inni preferują przyglądanie się naturze z daleka na żywo, za pomocą lornetki. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup lornetek. Dostępne są nawet modele wodoodporne czy też z autofocusem. Na jakie parametry zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?

Kupujemy lornetkę – co ma znaczenie?

Dobrej jakości lornetka, która została dobrana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań jej użytkownika to niezawodny sprzęt na długie lata. Warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór właściwego modelu. Najistotniejszym parametrem jest w przypadku lornetek jakość oglądanego obrazu, na co wpływ ma chociażby średnica obiektywu, powiększenie, pole widzenia czy odstęp źrenicy wyjściowej. Podczas kupowania lornetki, należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem tego gadżetu. Pod uwagę warto wziąć typ pryzmatu, obecność powłoki antyrefleksyjnej czy też mechanizm stabilizacji obrazu. Wszystko to wpływa na jakość lornetki i jej cenę.

Obserwacja nocna czy dzienna?

Przed zdecydowaniem się na konkretny model lornetki, należy określić jej przyszłe zastosowanie, co zawęzi kryteria wyszukiwania. Innego sprzętu potrzebować będziemy w przypadku nocnych eskapad niż podczas słonecznego dnia. Przykładowo dla obserwatorów gwiazd i myśliwych polujących po zmierzchu godne polecenia są modele o dużych obiektywach, zbierających dużo światła. Warto też, aby lornetka miała powłokę antyrefleksyjną, co przyczynia się do zmniejszenia strat światła i rozjaśnienia obiektywu. Jeśli chodzi zaś o lornetki dzienne, czyli turystyczne, to można pozwolić sobie na zakup mniejszego i lżejszego urządzenia. Lornetka na wyprawę do lasu czy do obserwowania zawodów sportowych zmieści się w plecaku czy torebce i jest wygodna w użyciu. Wystarczy model z obiektywem o średnicy do 42 mm.

Są również lornetki do zadań specjalnych, czyli takie o podwyższonej odporności. Nie straszne są im niekorzystne warunki atmosferyczne, gdyż są dobrze uszczelnione i zabezpieczone. W celu uniknięcia frustrującego efektu zaparowanych szkieł, warto zwrócić uwagę na obecność tubusu, wypełnionego gazem w lornetce.

lornetka sklep

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *