żeglowanie

Flaga na maszt, czyli 5 porad dla początkujących żeglarzy

Lato może już za nami, ale to nie znaczy, że nie można sobie organizować kolejnych wakacji już teraz! Wyjazd w góry czy nad morze lub jezioro to już standard, szczególnie w tej drugiej kwestii. Nie trzeba jednak poprzestać na opalaniu się i rekreacyjnym pływaniu! Warto nieco zaszaleć i wynająć sobie domek letniskowy, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. Chociażby żeglowanie! Każdy powinien mieć szansę sobie chociaż raz pożeglować! Dla wszystkich laików mamy kilka prostych rad, jak się odpowiednio na taki rejs przygotować!

1 – SPRAWDŹ POGODĘ

Lato w Polsce potrafi być złośliwe. Ciepłych, spokojnych dni jest niewiele, więc dobrze jest planując taki rejs sprawdzać regularnie prognozę pogody. Wypłynięcie podczas silnego wiatru czy deszczu nawet nad jeziorem może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie, jeśli to jest Twój pierwszy rejs.

2 – UBIERZ SIĘ ODPOWIEDNIO

Nawet w środku upalnego dnia nad wodą potrafi być znacznie chłodniej. Spakowanie polara czy lekkiej kurtki deszczowej na pewno nikogo nie zabije, a może się bardzo przydać. Również w sytuacji niespodziewanego deszczu kurtka z kapturem będzie zbawienna.

3 – ZREZYGNUJ Z WALIZKI, POSTAW NA MIĘKKĄ TORBĘ!

Sztywna walizka kompletnie się nie nadaje na wyprawy w morze (czy jezioro). Nie dość, że zajmuje sporo miejsca, to jeszcze jest ciężka i mało praktyczna. W tej sytuacji najlepsza będzie miękka torba, która wciśnie się praktycznie wszędzie.

4 – ZACZYNAJ OD SPOKOJNYCH WÓD

Wyprawa nad wymagające morze to kiepski pomysł. Warto poszukać takiego, co z natury jest spokojne. A najlepiej zacząć przygodę z żeglowaniem nad jeziorem! Jest znacznie mniejsze niż morze i nie takie głębokie, a do tego łatwiej jest się z nim odnaleźć i nie zgubić.

5 – NAUCZ SIĘ PODSTAW TEORII

Nie trzeba od razu znać najtrudniejszych zagadnień. Wystarczy kilka podstawowych pojęć jak bosak, mesa czy bakista, żeby komunikacja ze spikerem była sprawniejsza.

Żeglowanie to naprawdę dużo zabawy, więc jeśli masz możliwość, to zorganizuj sobie taki rejs w przyszłym roku.