życie z pcos

PCOS – jak sobie pomóc?

Zespół Policystycznych Jajników nie musi być wyrokiem. Leczony PCOS pozwala na normalne, spokojne życie. Gdy jednak po wyjściu od lekarza, trzymając w ręku listę leków jesteśmy kłębkiem nerwów, jak sobie z tym wszystkim poradzić, warto najpierw się uspokoić i obmyślić plan. Plan, jak sobie pomóc w tym trudnym i pełnym nowych wyzwań okresie.

LECZENIE NIE TYLKO HORMONAMI

Leczenie PCOS polega głównie na zażywaniu odpowiednich leków, które powodują regulację hormonalne. Są to między innymi tabletki antykoncepcyjne, ale również dobre suplementy diety. Fakt, Zespół Policystycznych Jajników objawia się wahaniami nastrojów, nieregularnymi lub całkowitym brakiem miesiączek i nadmiernym owłosieniem, co jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Ważne są również jednak inne czynniki, które wpływają pozytywnie na leczenie. Leki to jedno, dobre samopoczucie to co innego.

KONTROLA POZIOMU INSULINY

PCOS objawia się również niskim poziomem insulinoodporności. Zagrożenie, jakie może z tego wypłynąć to cukrzyca typu II i inne choroby naczyniowo-sercowe. Dlatego należy kontrolować poziom insuliny we krwi. Jak to najlepiej zrobić? Lekarz powie wprost – odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Przede wszystkim trzeba zredukować gluten i nabiał do minimum. To również dotyczy przetworzonego jedzenia, jak i takiego o wysokiej zawartości cukru (słodycze, słodkie napoje) i tłuszczu. Owoce, warzywa, jajka, produkty pełnoziarniste, mleko migdałowe to tylko niektóre produkty, jakie pozytywnie wpływają na poziom insuliny. Najlepiej jest poszukać i zapoznać się dobrze z poradnikami dotyczącymi prawidłowej diety dla cukrzyków.

ZDROWY STYL ŻYCIA

Wspomniane wcześniej ćwiczenia fizyczne i dieta to dwa elementy składające się na zdrowy styl życia. Owszem, szczupła, zdrowa sylwetka na pewno pozytywnie wpłynie na organizm, ale również dobre samopoczucie jest istotne. Trzeba unikać zbędnego stresu i napięć, które spowalniają metabolizm. W tym celu najlepiej sprawdzi się joga i medytacja. Wraz z tym idzie też odpowiednia ilość snu. Ciągłe niewysypianie się, bycie aktywnym do późnych godzin nie tylko źle wpływa na nastrój (które mogą doprowadzić nawet do depresji), ale też na cerę i wagę ciała.

Życie z PCOS nie będzie trudne, jeśli zadba się o siebie. Leki to nie wszystko – ważna jest wewnętrzna równowaga, która pozytywnie wpłynie na zwalczenie tej choroby.