stomatolog dziecięcy poznań

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Przekonać malucha do mycia zębów to wyzwanie każdego rodzica. Należy od najmłodszych lat uczyć go o istocie dbania o jamę ustną, co nie jest takie łatwe. Jak bezproblemowo i skutecznie przyzwyczaić dziecko do mycia zębów, żeby w przyszłości nie skończył jako stały pacjent u stomatologa?

IDŹ Z DZIECKIEM NA ZAKUPY

Wybór szczoteczki i pasty do zębów powinien należeć do dziecka. Niech wybierze taką szczoteczkę, która mu się najbardziej podoba i pastę o ulubionym smaku. Dzieci lubią podejmować samodzielnie decyzje, więc należy to wykorzystywać. To będzie wtedy JEGO szczoteczka i JEGO pasta – satysfakcja i radość gwarantowane! Trzeba tylko dopilnować aby szczoteczka była wykonana z miękkiego włosia.

NASTĘPCA SZCZOTECZKI

Jeśli szczoteczka to największy wróg Twojego dziecka, można zastosować w zamian specjalnej nakładki na palec wykonanej z silikonu. Jest ona delikatniejsza i często dzieci na początku są bardziej nim przychylne.

MYJCIE WSPÓLNIE ZĘBY

Dzieci lubią naśladować. Wspólne mycie zębów będzie nie tylko edukacyjne, ale również może stać się zabawą. Jeśli dziecko zobaczy, z jaką dokładnością szczotkujesz całą jamę ustną zrozumie, jak bardzo ważna jest ta czynność. Inną bardzo dobrą formą nauki jest wzajemne mycie zębów. Niech dziecko umyje Tobie zęby, a Ty – jemu. Może to być świetna zabawa, która wywoła pozytywne skojarzenia u malucha.

NIECH SAMODZIELNIE MYJE ZĘBY

Jeśli będzie chciał to robić sam, niech robi! Należy chwalić taką postawę, ponieważ z czasem będzie miał coraz mniej oporów nie tylko w tej kwestii, ale i też podczas innych czynności. Nie powinno się ich jednak zostawiać samych – niech rodzic obserwuje i ewentualnie instruuje, jeśli maluch popełnia błędy. A jak skończy ponownie je umyć, ponieważ to jest prawie pewne, że nie zrobił tego dokładnie.

NAUKA

Warto zaopatrzyć się w książki i filmy dla dzieci, które uczą o higienie jamy ustnej. Mogą to również być zabawki o tej tematyce – nauka poprzez zabawę zawsze jest bardziej skuteczna, niż bezduszne kazanie i wywieranie presji.

DENTYSTA DZIECIĘCY POZNAŃ

Już nawet z trzyletnim dzieckiem warto odwiedzić stomatologa. Stomatolog dziecięcy wytłumaczy w przyjazny sposób jak należy myć zęby i dlaczego to jest takie ważne. Czasem słowo od specjalisty jest bardziej efektowne, niż rodzica. Ale to nie znaczy, że on jest w tym czasie zwolniony z obowiązków. Niech rodzic potwierdza to co mówi dentysta dziecięcy – w końcu dziecko najbardziej jemu ufa.

Dentysta Dziecięcy Poznań Justyna Jasińska  zaprasza na wizyty z najmłodszymi do swojego gabinetu na ul. Zimową 4.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *