kamera

Jaki mikrofon do kamery wybrać?

Dźwięk podczas kręcenia filmu jest równie ważny, co obraz. Kto wie, czy nie ważniejszy. Jeśli chcemy mieć materiał w dobrej jakości, który każdy będzie chciał obejrzeć, powinien mieć czysty, prawidłowo nagrany dźwięk. Wbudowane w urządzenia mikrofony niestety nie są w tym najlepsze. Dlatego obowiązkowym wyposażeniem każdego kamerzysty jest zakup właściwego, dodatkowego mikrofonu.

Mikrofon konwertuje fale dźwiękowe na sygnał elektryczny. Dźwięk dociera do membrany znajdującej się wewnątrz mikrofonu co powoduje jej ruch – następuje wtedy napięcie elektryczne, które zmienia się w sygnał audio.

Na rynku istnieje dzisiaj wiele rodzajów mikrofonów, każdy o różnej wielkości i właściwościach. Wymienić można mikrofon dynamiczny, pojemnościowy, wstęgowy i kierunkowy.

MIKROFON DYNAMICZNY

Polecany jest on dla osób, którzy nagrywają koncerty, wysokie dźwięki czy wesela. Najlepiej służą właśnie w warunkach trudnych, gdzie jest wiele dynamicznych dźwięków. Działa on na zasadzie generowania dźwięku przez ruch połączony z membraną cewki, która znajduje się w silnym polu magnetycznym.

MIKROFON POJEMNOŚCIOWY

Ten mikrofon dobrze się sprawdza przy nagrywaniu instrumentów akustycznych i wokali. Są to lekkie mikrofony, o budowie składającej się z dwóch części: ruchomej i stałej. Ruchoma część to membrana wykonana z elastycznej folii z warstwą złota, stała natomiast to siatka metalowa. Są bardzo czułe, więc świetnie łapią dźwięk, a także stosunkowo tanie i lekkie. Niestety wiąże się z tym podatność na uszkodzenia, dlatego trzeba o taki mikrofon dbać.

MIKROFON WSTĘGOWY

Używa się go przede wszystkim do nagrywana perkusji, puzonu, skrzypiec, wiolonczeli i tym podobnych instrumentów. Działa dzięki cienkiej, falistej, wykonanej z aluminium wstędze, która jest umieszczona w polu magnetycznym. Nie jest tak popularna jak inne mikrofony, ale ma swoich zwolenników.

MIKROFON KIERUNKOWY

Do nagrywania wywiadu z gwiazdą, za plecami której słychać krzyk fanów, ten mikrofon sobie świetnie poradzi. Z łatwością nagrywa wypowiedzi, kiedy wokół jest wiele innych, nawet głośniejszych dźwięków. Wystarczy ustawić go na wprost osoby, która ma się wypowiedzieć.

Dobry mikrofon to podstawa. Każdy rodzaj ma różne właściwości, więc nie ma problemu ze znalezieniem tego idealnego. Wielu kamerzystów posiada wiele mikrofonów, na każdą okazję. To tylko pokazuje, jak dużo osiągnęliśmy w tym kierunku i jak wiele nas jeszcze czeka.

Artykuł powstał przy współpracy z Digital24.pl.