heart shape

Jak wykryć choroby serca? Najczęstsze objawy chorób serca

Obserwacja własnego ciała i działania organizmu powinna być nawykiem. Gdy zaczyna się coś dziać, co odbiega od normy, nie należy tego ignorować. Nie inaczej jest z naszym sercem. Każdy niepokojący objaw pracy serca może być początkiem poważnych wad i chorób z tym związanych. Aby zapobiec ewentualnym problemom (a nawet śmierci), trzeba wiedzieć, co może świadczyć o chorobie serca.

Dzisiejszy tryb życia na pewno nie pomaga naszemu sercu. Ciągły stres, gonitwa z czasem, mało ruchu i niezdrowe odżywianie bardzo często kończy się właśnie chorobami i wadami serca. Owszem, są przypadki wrodzonych wad serca, ale to nie jest żadne wytłumaczenie. Trzeba być bardzo czujnym i obserwować własne ciało i organizm.

DUSZNOŚCI

Każdemu zdarza się nieco ciężej oddychać – zwłaszcza po intensywnym wysiłku. Jeśli jednak pojawiają się duszności podczas spokojnego spaceru, po przejściu po kilku stopniach schodów czy nawet podczas odpoczynku to znak, że coś jest nie tak. Zwykle dzieje się to nagle, w sytuacjach, kiedy nie powinno nam być tak duszno.

BÓL KLATKI PIERSIOWEJ

Nazywa się to często dusznicą bolesną. Charakteryzuje się bólem w postaci duszenia i ucisku; najpierw pojawia się na środku klatki piersiowej, z czasem może promieniować do ramion, szyi czy nawet żuchwy. Jeśli trwa dłużej niż piętnaście minut, prawdopodobieństwo zawału jest wysokie.

CZĘSTE ZMĘCZENIE

Zmęczenie dopada każdego z nas. Ale zdarza się, że jest ono ciągłe i bardzo częste. Może to wynikać z osłabienia procesu tłoczenia krwi, więc komórki w naszym organizmie są nieodżywione.

OMDLENIA

Omdlenia pojawiają się wtedy, kiedy serce nie dostarcza właściwej ilości krwi do naszego mózgu. Jest on w takiej sytuacji niedotleniony i po 10 sekundach tracimy przytomność. Może to być wywołane przez arytmię (kiedy serce bije za wolno bądź za szybko) lub w wyniku zaczopowania tętnic, które dostarczają krew z tlenem do mózgu.

KOŁATANIE SERCA

Objawia się ono dodatkowym skurczem mięśnia sercowego, którego efektem jest szybkie i bardzo silne bicie serca. Następstwem tego jest równie silny i porywczy skurcz. Szczególnie niepokojące jest to wtedy, kiedy przedtem organizm nie był zmęczony, np. po ćwiczeniach fizycznych.

Nie można lekceważyć chociaż najmniejszych objawów. Jeśli dzieje się coś z naszym organizmem, co odbiega od normy, należy się udać do lekarza. Lepiej, żeby nic nie wyszło i skończyłoby się tylko na strachu, niż po latach mieć poważne problemy, które mogą się zakończyć tragicznie.

Artykuł powstał przy współpracy z KardiochirurgPoznań.pl.