Kierowca

Jak wyglądają badania psychologiczne?

Czego należy się spodziewać podczas badań psychologicznych?

Badania psychologiczne to obowiązek każdego zawodowego kierowcy autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych, jak również instruktorów jazdy. Kierowane są na ni także osoby, którym odebrano prawo jazdy kategorii B. Składają się na nie obserwacja zachowania, rozmowa kliniczna i testy psychologiczne. Na czym polegają tego typu badania i gdzie należy poddać się testom?

Psychotesty dla kierowców – kto? kiedy?

Badania psychologiczne dla zawodowych kierowców zostały stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przeprowadza się je w gabinetach psychologów z uprawieniami z zakresu psychologii transportu. Zazwyczaj firmy pokrywają koszty wykonania tego typu testów, które muszą być powtarzane co pięć lat. W przypadku osób po trzydziestym roku życia konieczne staje się poddanie się badaniom psychologicznym co trzydzieści miesięcy.

Z czego składają się badania psychologiczne?

Psychotesty dla zawodowych kierowców składają się z trzech etapów, gdzie pierwszy ma na celu zbadanie osobowości danego kierowcy. Polega on na rozmowie z psychologiem, który sprawdza, jak zachowałby się kierowca w danej sytuacji. Drugim etapem są psychotesty, dzięki którym możliwa jest ocena zdolności intelektualnych kierowcy. Psycholog wykorzystuje w tym celu testy na inteligencję typu dopasowywanie figur do większych zbiorów. Wszystkie profesjonalne testy są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Trzecia część badań polega z kolei na zdiagnozowanie szybkości czasu reakcji kierowcy oraz jego przerzutności uwagi, widzenia po zmroku, przestrzegania prędkości i odległości, a także reakcji na oślepienie. Służy do tego wszystkiego specjalistyczna aparatura. Na koniec psycholog przeprowadza z kierowcą rozmowę w celu przedstawienia mu wyników badań.

Czy można zgłosić się na badania psychologiczne bez skierowania i ile kosztuje taka usługa?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia koszt badań psychologicznych nie może przekraczać kwoty 120 złotych, a osoby skierowane na nie przez pracodawcę muszą zazwyczaj skorzystać z usług określonej pracowni psychologicznej. Jeśli zaś chcemy dobrowolnie poddać się badaniom, to wybór placówki zależy od nas, a taka usługa traktowana jest jako konsultacja psychologa. Oznacza to, ze otrzymany wynik nie będzie miał dla nas żadnych przykrych konsekwencji, jeśli okaże się negatywny. Oczywiście możliwe jest otrzymanie orzeczenia, ale wówczas należy liczyć się z tym, że wynik testu zostanie przesłany do wydziału komunikacji. W przypadku negatywnego wyniku badania psychologiczne można wykonać dopiero po upływie dwunastu miesięcy.

Artykuł powstał we współpracy z www.psychotechnikapoznan.pl