eko blog

[Dr Adam Janicki] Musimy oczyścić planetę z brudów!

Ochrona środowiska to bardzo ważny temat, choć często pomijany. Głównie wynika to z niewiedzy, ponieważ nie ma o tym informacji w źródłach powszechnych. Jest jednak ktoś, kto stara się to zmienić. Zapraszamy na rozmowę z dr. Adamem Janickim – specjalistą i entuzjastą ochrony środowiska.

Skąd pomysł na bloga o oczyszczalni ścieków? Nie jest to do końca popularny temat, zwłaszcza wśród blogerów…

Przede wszystkim dziękuję za zaproszenie mnie do rozmowy. Pomysł stworzenia bloga powstał w mojej głowie już bardzo dawno. Niestety nigdy nie było czasu aby zrealizować ten pomysł. W praktyce udało mi się to uczynić dość spontanicznie dopiero w tym roku. Do prowadzenia ekobloga zaprosiła mnie redakcja mPolska24, a ze względu na to, że jest to bardzo duży portal bez wahania zgodziłem się stworzyć publicystyczny kącik o bliskiej mojemu sercu, choć dość niszowej tematyce. Pragnę jednak nadmienić, że mój blog jest raczej swoistym dziennikiem, w którym publikuję teksty również na nieco inne tematy niż oczyszczanie ścieków.

No właśnie, mówią o Panu, że jest Pan z zamiłowania ekologiem i wędkarzem! Jak to się łączy z pracą w oczyszczalni ścieków?

Wie Pani – ja w praktyce mam dość specyficzną pracę. Bardziej niż technikiem jestem naukowcem, więc moja praca w oczyszczalniach polega bardziej na ich wizytowaniu i wdrażaniu nowych technologii. W przypadku zainteresowania ekologią muszę powiedzieć wprost – ja strasznie kocham naszą planetę i chciałbym abyśmy wspólnymi siłami mogli oczyścić ją z całego tego brudu i ścieków. Zapalonym wędkarzem jestem od dziecka, choć moją pierwszą pasją było drukarstwo. Ojciec jednak nie był za bardzo zadowolony z mojego hobby, dlatego też zabrał moje „zabawki” i zabrał mnie na nocny połów szczupaka. Ryby łowię, jednak zawsze całuję okaz i wypuszczam. Liczę, że kiedyś spotkam moją złotą rybkę…

Jest Pan osobą o wielu pasjach, to naprawdę widać. Podziwiam! Dlaczego uważa Pan, że ludzie powinni więcej wiedzieć o tematyce oczyszczalni ścieków? Czy jest to aż takie ważne?

Najważniejsze jest to, aby dbać o własne środowisko. Kiedy podczas jednego z wykładów tłumaczyłem w dość przystępny sposób czym jest np. napowietrzanie ścieków nie sądziłem, że jest w Polsce tylu entuzjastów ekoinżynierii. Dziś wiem, że pomimo tego, że jest jeszcze dużo do zmienienia w aspekcie ochrony środowiska w kraju nad Wisłą, to i tak damy radę. W tym kraju zmieniły się fluidy i jest dziś z kim pracować na rzecz czystego środowiska. Ja w tej całej układance jestem tylko instrukcją, więc bez czytelników i entuzjastów nie uda nam się ułożyć nowej, lepszej i czystszej konstrukcji świata. Pamiętajmy, że to co się dzieje wokół nas zależy przede wszystkim od naszych przyzwyczajeń i działań – możemy być uznawani dziś za najbardziej destrukcyjny gatunek chodzący po ziemi, jednak przy odrobinie zaangażowania możemy też jako jedyni zmienić świat na lepsze. Dlatego też warto walczyć i poświęcać się idei w każdy możliwy sposób.

To w takim razie jakie są Pańskie plany na przyszłość? Te zawodowe, jak i związane z blogiem?

Tu będzie krótko i na temat. Każdy projekt, którego się podejmuje ma swój cel. Cele związane z moją przyszłością i blogiem streściłem już wyżej. W przypadku planów zawodowych nie będę zbyt oryginalny i powiem, że najważniejsza dla mnie jest praca na rzecz lepszego świata. Wiem, że mogę dać wiele – czy to jednak wystarczy zależy już nie tylko ode mnie..

Dziękuję za rozmowę.

Ja również! I zapraszam na mój blog o oczyszczaniu ścieków!

adam janicki ekoblog

Dr Adam Janicki – Specjalista z zakresu ochrony środowiska, oczyszczania ścieków i rekultywacji zanieczyszczonych obszarów. Jeden z czołowych polskich ekoblogerów, prowadzący swojego bloga na portalu mPolska24. Prywatnie zapalony wędkarz i obieżyświat.