pompy do wody

Pompy do wody i ich rodzaje

Pompa do wody to podstawowe narzędzie jeśli mówimy o kategorii dom i ogrodnictwo. Wykorzystanie tego urządzenia w wielu przypadkach jest nieodzowne. W artykule dowiesz się jakie pompy do wody wyróżniamy, a także jakie są ich zadania i możliwości.

Pompy wirowe i wyporowe

Podstawowy podział pomp do wody obejmuje pompy wirowe i wyporowe. Z założenia pompy wirowe działają w oparciu o element wirujący znajdujący się w środku pompy. Ów element pozyskuje energię z silnika za pośrednictwem wirującego wałka.  Co do zasady pompy wyporowe korzystają  ze zbliżonego czynnika napędzającego, ale różnią się od wirowych tym, że narzędziem wywołującym określone podciśnienie jest tłok bądź ślimak. Zachodzi tu więc tzw. zjawisko wypierania. Oczywiście dalszy podział obu typu pomp, zarówno wirowych jak i wyporowych jest bardziej skomplikowany i na potrzeby tego artykułu nie zostanie przedstawiony, ze względu na to, że jest zbyt skomplikowany.

Pompy niezatapialne i zatapialne

Warto też jednak zwrócić uwagę na dwie grupy pomp wirowych: niezatapialne – a więc takie, których nie zatapiamy, nie zanurzamy w wodzie oraz pompy zatapialne, głębinowe, które z kolei osadzane są pod wodą. Pompy te między sobą co do zasady różnią się wieloma szczegółami i sposobem montażu.  Pompy niezatapialne montujemy w takim miejscu, które znajduje się powyżej poziomu wody. Najczęstszym miejscem ich zastosowania są przydomowe studnie. Pompy zatapialne , a więc te, które aby działać muszą być zanurzone w wodzie wykorzystujemy zaś do pompowania wody z głębokości do 15-25m, w zależności od rodzaju pompy do wody. Specjalistyczne pompy głębinowe są w stanie pobierać wodę, nawet z głębokości do 250m.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *