inwentaryzacja zieleni

Na czym polega inwentaryzacja zieleni?

Zamierzasz wyciąć w swoim domu drzewo? A może planujesz coś zbudować na niezagospodarowanym terenie zielonym? Niestety to nie jest takie proste. Aby tego dokonać należy poinformować właściwe organy, a także dokonać inwentaryzacji zieleni. Czym ona dokładnie jest? I na czym polega?

Jak już wiesz, inwentaryzacje zieleni dokonuje się w momencie, kiedy zamierzamy zrealizować przedsięwzięcie budowlane na terenie zielonym oraz kiedy chcemy wyciąć część drzew z naszej posesji. Musimy w tym celu zgłosić wniosek, po czym skompletować dokumenty składające się na inwentaryzację.

Inwentaryzacja zieleni – o co w niej dokładnie chodzi?

Inwentaryzacja zieleni jest potrzebna przy tworzeniu dokumentacji projektu, w którym zaznaczenie terenów zielonych lub ścięcie niektórych drzew jest jego integralną częścią. Jest to wymóg Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, którego zamierzeniem jest dbanie o środowisko. Jest to szczególnie konieczne przy dużych obszarach, jak i również podczas planowania inwestycji na cele publiczne, np. budowa placu zabaw czy dróg.

Przy pomocy takiej inwentaryzacji architekt miejski i Wydział Ochrony Środowiska mogą sprawdzić dokładnie w jakim stanie jest działka i jak bardzo jest zadrzewiona. Żeby inwentaryzacja była dobrze wykonana muszą się w niej znajdować wszystkie informacje, m.in. wiek drzew, stan zdrowotny, wymiary i gatunek. Dzięki temu szansa na uzyskanie pozwolenia na wycinkę jest większa. Jest to również dobra okazja na wskazanie tych drzew, które mogą być zagrożeniem dla ludzi lub czyjegoś mienia.

Z czego się powinna składać dokumentacja?

Dokumentacja powinna się składać z dwóch części. Pierwszą z nich jest ogólny opis rośliny o którą nam chodzi, drugi zaś to już bardziej szczegółowy wykaz opisywanej zieleni. Jest to nazwa polska i łacińska rośliny, wysokość drzewa (szacunkowa, podana w metrach), średnica i obwód pnia drzewa (na wysokości 130 cm od ziemi), średnica zasięgu jego korony, uwagi na temat stanu zdrowia drzewa oraz rysunek wykonany w skali 1:250. Wszystkie informacje powinny się znajdować w tabeli.

Dlaczego warto?

Inwentaryzacja zieleni daje wiele korzyści. Potrafi być bardzo pomocna chociażby podczas planowania budowy. Architekt mając wgląd na całą dokumentację może wspólnie z architektem krajobrazu ustalić położenie budynku w taki sposób, aby zachować najzdrowsze i najcenniejsze drzewa. Tym samym można też wytypować te, które mogą zostać uszkodzone podczas budowy. Oszczędza to wiele czasu i dodatkowej pracy związanej z budowaniem naszych czterech ścian.

inwentaryzacja zieleni