kurs na prawo jazdy kat. b

Jak zrobić prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy i własny samochód to coś, co może znacznie ułatwić życie. Co roku więc do egzaminu państwowego na prawo jazdy przystępuje tysiące osób. Cały proces, od zapisania się do ośrodka szkolenia kierowców, po otrzymanie upragnionego dokumentu, bywa długi i skomplikowany, ale przy odpowiedniej wiedzy i determinacji można szybko i łatwo mieć go za sobą. Głowa na karku i znajomość formalności to połowa sukcesu. Jak zrobić prawo jazdy kategorii B?

WIZYTA W URZĘDZIE I U LEKARZA

Przed zapisaniem się na listę kursantów w szkole jazdy, niezbędne jest załatwienie dwóch dokumentów. Pierwszym jest orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem (które po krótkim badaniu wystawia lekarz uprawniony do badania kandydatów na kierowców). Następnie należy w urzędowym wydziale komunikacji złożyć wniosek o założenie profilu kandydata na kierowcę. Aby tego dokonać, należy do urzędu dostarczyć odpowiedni wniosek oraz zdjęcie (najlepiej wykonane z profesjonalnym zakładzie fotograficznym). Z orzeczeniem lekarskim oraz potwierdzeniem z urzędu trzeba udać się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i zapisać się na kurs na prawo jazdy kategorii B.

TEORIA I PRAKTYKA

Po zapisaniu się do szkoły, kursant zostaje poinformowany o terminach odbywania się części teoretycznej kursu. Ma ona formę wykładów, podczas której instruktor opowiada słuchaczom o podstawach ruchu drogowego. Obowiązkowe są również zajęcia z pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym. Po zakończeniu tej części kursant może rozpocząć wyczekiwaną praktykę. Zostaje mu przydzielony instruktor, który przez najbliższe 40 godzin jazd będzie uczył go kierowania pojazdem na drodze.

EGZAMIN WEWNĘTRZNY I PAŃSTWOWY

Po odbyciu całości kursu nadchodzi czas na sprawdzenie nabytych umiejętności. Wiele szkół jazdy organizuje kursantom testy wewnętrzne, które mają oswoić ich z formą egzaminu oraz dać informację zwrotną o posiadanej wiedzy i umiejętnościach. Jeżeli kursant pozytywnie przejdzie przez oba testy, może zapisać się na egzamin państwowy – w tym celu udaje się do WORDU – wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty zostaje mu przydzielony termin egzaminu teoretycznego. Po jego zdaniu, wyznaczany jest termin praktyki. Potem pozostaje już tylko odebrać prawo jazdy w urzędzie (czas oczekiwania to około dwóch tygodni) i cieszyć się zdanym egzaminem.