straż miejska

Jak zostać strażnikiem miejskim?

Chociaż Straż Miejska wzbudza różne uczucia, a co za tym idzie, w niektórych miastach została zlikwidowana, wciąż dla sporej grupy kobiet oraz mężczyzn to atrakcyjny zawód. Z pewnością możliwość dostania się do pracy do straży miejskiej jest łatwiejsza niż na przykład do policji czy Służby Celnej. Co trzeba zrobić, by otrzymać angaż do straży miejskiej?

Jak zostać strażnikiem miejskim?

O przyjęcie na stanowisko strażnika miejskiego mogą ubiegać się wszyscy, którzy spełniają szereg wymogów, takich jak na przykład ukończenie 21 lat, posiadanie pełni praw obywatelskich, niekaralność, nieposzlakowana opinia, wykształcenie co najmniej średnie, dobra forma zdrowia somatycznego oraz psychicznego. Dodatkowe atuty to na przykład znajomość języka obcego, a także prawo jazdy. Strażnik miejski musi współpracować z innymi służbami porządkowymi i ratunkowymi w mieście, powinien potrafić dobrze organizować sobie swoją pracę oraz radzić sobie ze stresem i napięciem, jakie często jest charakterystyczne dla tego zawodu. Dlatego też kandydaci na strażników miejskich, jak również osoby czynnie wykonujące ten zawód od lat, powinny podlegać badaniom lekarskim oraz psychologicznym. Badania psychologiczne strażników miejskich pozwalają ocenić ich sposób radzenia sobie ze stresem, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, poziom agresywności oraz wiele innych ważnych czynników natury psychologicznej.

Badania psychologiczne strażników miejskich

Dlaczego badania psychologiczne strażników miejskich są tak zasadne? Bo to zawód, w którym na co dzień można doświadczyć bardzo wielu obciążających czynników, które po pewnym czasie mogą działać negatywnie na sferę emocji człowieka. W mediach nagłaśniano liczne przypadki nieprawidłowego reagowania strażników miejskich, przez co zawód ten okrył się nawet trochę złą sławą. Kontrola stanu psychicznego strażników miejskich jest zatem niezbędna, by pracę tą wykonywali ludzie o odpowiedniej strukturze psychologicznej. Duże znaczenie ma również odpowiednie rekrutacja kandydatów do tej pracy, podczas której również zasadne jest wykonywania badań psychologicznych. Badania te są zbliżone do badania kierowców, którzy na przykład prowadzą samochody zawodowo, lub pracują przy obsłudze pojazdów i maszyn na budowie. Ważne jest badanie ich funkcji poznawczych, reagowania na bodźce i odporności na dystraktory. Sprawny pracownik to bowiem pracownik, który wykonuje pracę nie tylko odpowiednio, ale też bezpiecznie.