odzież medyczna producent

Jak zmieniała się odzież medyczna na przestrzeni lat- krótki rys historyczny

Osoby zajmujące się szeroko pojętym zdrowiem towarzyszą ludziom od zawsze. Postać szamana, znachora, czy uzdrowicielki podobnie jak zawód lekarza na stałe wpisała się w historię ludzkości. Aktualnie nie wyobrażamy sobie lekarza, bez białego, wypchanego różnymi przedmiotami fartucha, a jak było kiedyś?

Starożytna Grecja i Rzym

Starożytnym Grekom i Rzymianom zawdzięczamy nie tylko matematykę, ale również rozwój nauk medycznych. Żyjący w ówczesnych czasach Hipokrates do dnia dzisiejszego uznawany jest za autora słów będących przyrzeczeniem lekarskim (tekst ewoluował przez te wszystkie lata i ma mało wspólnego z ojcem medycyny).

Rozwój medycyny pociągał za sobą również jej praktykowanie. Przyzwyczajeni do zwiewnych szat Grecy i Rzymianie nie zaprzątali sobie głowy zmianą stroju w czasie pracy. Nawet podczas zabiegów chirurgicznych lekarz pozostawał w swoim codziennym stroju.

Wieki średnie

Trwające dziesięć wieków średniowiecze to czas powszechnie uznawany za okres zacofania i zabobonów. Sztuki medyczne w tym czasie ograniczyły swój rozwój, ze względu na duży wpływ Kościoła na wszystkie sfery życia. Konsultacji lekarskich udzielać mogli wyłącznie mężczyźni, co nie było zbyt dużym odejściem od zasad panujących w starożytności.

W średniowieczu strój lekarski również nie istniał, co świetnie zostało przedstawione na wielu obrazach, które powstały zarówno w średniowieczu, jak i bezpośrednio po nim. Bakterie i wirusy mogły więc żyć sobie do woli.

Nowożytność i wiek XIX

Powrót do idei renesansowych, po podobnym do średniowiecza baroku sprawił, że zaczęto postrzegać człowieka jako całość, która może zostać zaatakowana przez inne organizmy. W tym okresie rozpoczęto stosowanie pierwszych ubrań ochronnych. Odzież medyczna narodziła się więc dopiero w wieku XIX.

Początkowo grube, białe fartuchy stanowiły jedynie funkcję ozdobną. Z czasem zaczęto zauważać zmniejszoną liczbę chorób w przypadku ich częstego wygotowywania w gorącej wodzie.

Lata wojenne i współczesność

Dzisiaj już nie wyobrażamy sobie braku ubrań ochronnych. Odzież medyczna na stałe przypisana jest do zawodu lekarza. Gustowne scrubsy (bluzy medyczne), taliowane fartuchy, a także dopasowane zestawy spodni i koszulek- lekarze i lekarki, zdecydowanie mają w czym wybierać. Po wpisaniu „odzież medyczna producent” w wyszukiwarkach można spotkać setki różnych ofert, co tylko udowadnia, jak bardzo ten rynek rozkwita.

odzież medyczna sklep

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *