czytnik e-booków

Zalety i wady czytników e-booków

Fotografia, jeżdżenie na rowerze, pływanie, gra w szachy, malowanie czy też czytanie książek – każdy ma swoje ulubione zajęcia i pasje, które sprawiają przyjemność. Pozostając przy temacie książek, obserwuje się coraz większe zainteresowanie e-bookami. Chodzi tutaj o książki w wersji elektronicznej, które można w ogromnych ilościach nosić ze sobą. Powstały nawet czytniki e-booków, dla miłośników czytania i mobilnych urządzeń. Czy rzeczywiście jest to godna polecenia opcja? Jakie są wady i zalety książek elektronicznych?

Dlaczego warto sięgnąć po e-booki?

Na korzyść e-booków z pewnością przemawia dostępność, a mianowicie można w dowolnym czasie kupić jakąkolwiek książkę. Nie trzeba się przejmować godzinami otwarcia księgarni ani też czekać na kuriera, który przywiezie zamówioną paczkę. E-booka można kupić bez wychodzenia z domu i zabrać się za czytanie lektury wręcz natychmiast. Cóż to zatem za wygoda! Co więcej, możliwe jest tworzenie kopii zapasowych dla użytku własnego e-booków. Koniec więc z obawą przed zgubieniem czy zniszczeniem książki. Jest to także bardzo ekologiczne rozwiązanie, przyczyniające się do oszczędzenia wielu drzew. Ogromną zaletą książek elektronicznych jest także to, że można ich ogromne ilości przechowywać na jednym urządzeniu, którego waga jest niewielka. Tak naprawdę to czytnik e-booków waży mniej niż książka, a znajdują się na nim ich setki. Koniec z noszeniem ze sobą sterty tomów. Ponadto dostępna jest opcja przeszukiwalności tekstu. Można także wreszcie czytać bez presji książki o bardziej krepujących tytułach. Co najważniejsze – wiele e-booków jest całkowicie za darmo do pobrania przez Internet.

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. W przypadku e-booków minusem może być to, że ekran monitora może być mocno ograniczający i niekoniecznie korzystny dla zdrowia oczu. Ponadto e-booki nadal nie należą do tanich. Mają także zabezpieczenia typu znak wodny czy DRM. Co więcej, wiele e-booków wydawana jest w formacie PDF, a nie każdy czytnik sobie z nim radzi. Dla wielu minusem elektronicznej książki może być także to, że nie szeleści, nie pachnie charakterystyczną wonią oraz nie można fizycznie przewrócić strony.

czytnik e-book Poznań

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *