zalety paneli fotowoltaicznych

Zalety paneli fotowoltaicznych

Zalety technologii fotowoltaicznej

Szczególnie w odniesieniu do środowiska i dostępności technologia fotowoltaiczna oferuje liczne korzyści.

Źródło czystej energii

Zdecydowanie największą zaletą technologii fotowoltaicznej jest to, że umożliwia produkcję energii z odnawialnych źródeł. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, panele fotowoltaiczne nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń podczas wytwarzania energii elektrycznej. Nie wyczerpują również zasobów naturalnych. Pomaga to chronić środowisko i pomaga wydłużyć żywotność zasobów naturalnych Ziemi.

Cicha

Technologia fotowoltaiczna i zasilane przez nią ogniwa słoneczne nie wytwarzają hałasu podczas wytwarzania energii elektrycznej. Jest to kluczowe odróżnienie od innych metod wytwarzania energii. Przydomowa instalacja jest dyskretna, a przez zaawansowaną technologię panele słoneczne stały się mniejsze, elastyczne i bardziej wydajne. 

Dostępna wszędzie

Nie ma miejsca na Ziemi, gdzie słońce by nie świeciło. Promienie słońca dotykają wszystkich obszarów ziemi. Niezależnie od lokalizacji, światło słoneczne może być wykorzystywane do generowania energii elektrycznej. A ponieważ słońce wytwarza ogromne ilości energii, nie ma obaw związanych z niedoborem energii. W przypadku krajów o dużym zachmurzeniu istotne jest, by wybrać panele monokrystaliczne, które są najefektywniejszym rodzajem. Daje to pewność, że w krótkim czasie nasłonecznienia są w stanie wytworzyć wymaganą ilość energii. 

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Nie da się jednoznacznie oznaczyć kosztów instalacji paneli solarnych. Wszystko zależy od konkretnej marki, typie paneli i oczywiście ich ilości. Wraz z postępem technologii koszt paneli słonecznych maleje z roku na rok, przez co staje się bardziej dostępne. Im więcej energii może wytworzyć system słoneczny, tym wyższy będzie początkowy koszt instalacji. Jednak w dłuższej perspektywie oszczędności będą również wyższe.  Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy od następujących czynników:

Rozmiar systemu

Panele krystalicznie zazwyczaj są dostępne w jednym rozmiarze. Wszystko jednak zależy od ilości zastosowanych paneli. Indywidualne zapotrzebowanie, wielkość dachu odgrywają kluczową rolę w rozmiarze systemu solarnego. Im większy system, tym wyższy początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że im większy rozmiar systemu, tym szybciej zwróci się w postaci wysokiej wydajności.

Rodzaj paneli fotowoltaicznych

Istnieją trzy najpopularniejsze typy paneli słonecznych, które są wykorzystywane do systemów fotowoltaicznych. Należą do nich monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe panele słoneczne. Panele monokrystaliczne są znane jako najbardziej wydajne, choć z najwyższej półki cenowej. Chcąc otrzymać przystępne cenowo panele, warto się zdecydować na polikrystaliczne, które są nieco mniej wydajne. A w przypadku posiadania cienkiego dachu, najlepiej sprawdzą się panele cienkowarstwowe, które z jednej strony są cienkie, lekkie i elastyczne, produkują najmniej energii. 

Proces instalacji paneli fotowoltaicznych

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt instalacji fotowoltaicznej jest łatwość instalacji. Należy wziąć pod uwagę liczbę paneli, ich kontowanie i wytrzymałość dachu. Im więcej wysiłku wymaga montaż paneli, tym wyższy koszt. Producent i instalator paneli słonecznych wycenia koszt instalacji indywidualnie. 

Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych

Cena instalacji paneli słonecznych zwykle obejmuje koszty robocizny, jednak zmienia się to w zależności od lokalizacji i stawki godzinowej pracy w tym obszarze. 

Ile pomagają oszczędzić panele słoneczne ?

Dzięki panelom słonecznym można diametralnie obniżyć rachunki za prąd, lub całkowicie je zredukować. Energia słoneczna jest całkowicie bezpłatna. Wszystko jednak zależy od ilości paneli fotowoltaicznych, rodzaju, nasłonecznienia oraz zużycia energii. Im bardziej wydajny jest system fotowoltaiczny, tym może wygenerować większe oszczędności. Aby chronić żywotność paneli i ich funkcjonalność, należy przestrzegać wskazówek dotyczących konserwacji i czyszczenia.

Przyszłość technologii fotowoltaicznej

Pomimo wyzwań stojących przed technologiami fotowoltaicznymi, mają one ogromny potencjał. Głównym celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia środowiska. Panele słoneczne skutecznie chronią i współgrają z naturą i środowiskiem. 

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z firmą silesiasolar