zabawy weselne

Zabawy weselne

Ślub i weselne to jeden z najważniejszych dni w życiu Młodych, który zapamiętają do końca życia. Organizacja wesel nienależny do najłatwiejszych rzeczy, natomiast warto poświęcić temu więcej czasu i dopiąć każdy szczegół. Bardzo ważna jest atmosfera panująca na weselu. Prócz muzyki i pysznego jedzenia warto zagwarantować gościom dobrą zabawę dobraną do ich wieku.

Wesele do białego rana

Dobra zabawa weselna trwa zawsze, aż do białego rana, jednak wszystko zależy od tego jak wesele zostanie zorganizowane. Oprócz podstawowych rzeczy jak jedzenie, alkohole czy muzyka, istotną rzeczą jest organizacja zabaw

Goście na weselach prócz tańców kochają gry i zabawy, które umilają wspólną imprezę oraz integrują gości. Na zabawy nie musimy czekać do oczepin, możemy zaproponować łatwe zabawy i konkursy już po pierwszym posiłku. 

W naszym artykule podpowiemy jakie gry i zabawy najbardziej bawią gości na weselach.

Gry i zabawy na weselu

Podczas wesela istotną role mają gry i zabawy, ich zadaniem jest zabawienie gości, tak aby zostali do białego rana. Na weselach praktykowane są różnego rodzaju zabawy. Jednakże, które są najlepiej odbierane przez gości? 

Kalambury — ochotnicy wybrani przez Parę Młodą, losują kartę z dyscypliną sportową. 

Zadaniem ochotników jest zaprezentowanie wylosowanej dyscypliny podczas tańca. 

Pozostali goście muszą odgadnąć, jaka dyscyplina sportowa została zaprezentowana przez uczestników. Urozmaiceniem zabawy będzie wytypowanie przez gości lub Parę Młodą, który uczestnik zaprezentował się najlepiej, ten, który wygra dostaje nagrodę.

Pociąg — taka zabawa jest uniwersalna i dopasowana do każdego wieku gości. 

Polega na tym, że włączana jest muzyka, a goście ustawiają się gęsiego i łapią się za ręce lub ramiona i poruszają się po parkiecie za Parą Młodą. 

Belgijka — forma rytmicznego tańca, składa się z kilku kroków. Podczas tańczenia wszystkie osoby się wymieniają partnerami, jest to ciekawy sposób na integracje gości

Wałek kuchenny — jedna ze znanych zabaw na imprezach. Zabawa polega na tym, że goście muszą podawać sobie wałek kuchenny bez użycia rąk. 

Można zaproponować, że  w pierwszej kolejności goście podają sobie wałek za pomocą pach, potem kolan itp. Taka gra rozbawi każdego gościa.

Głuchy telefon — Goście ustawiają się w kole, pierwsza osoba wymyśla słowo i przekazuje je dalej. Często Pary Młode chcą urozmaicić zabawę i zamiast słów proszą gości o przekazywanie sobie całusa w polik, do momentu aż nie dojdzie do pierwszej osoby. Cała zabawa odbywa się przy muzyce. 

Krzesełka — konkurs, który świetnie rozbudzi i rozbawi gości. W zabawie uczestniczy kilkanaście gości. Zabawa polega na rozstawieniu krzeseł, a osoby biorące udział w zabawie łapią się za ręce i tańczą w kółko do muzyki. W pewnym momencie muzyka jest zatrzymywana przez prowadzącego zabawę, a uczestnicy rozbiegają się po sali. W czasie, gdy nikogo nie ma przy krzesełkach, jedno z nich jest zabierane. Osoba, która ostatnia wróci do krzesełek i nie ma gdzie, usiąść odpada. Zabawa kończy się wtedy, gdy zostanie jedno krzesełko i dwóch uczestników, a jeden z nich zajmie miejsce. Wygrany może dostać od Pary Młodej prezent np. w postaci butelki alkoholu. 

Zabawy podczas oczepin 

Oczepiny to jedna z atrakcji na weselu. Zazwyczaj o północy Panna Młoda zdejmuje wianek lub welon i rzuca nim w stronę panien a ta, która go złapie następna w przyszłości, wyjdzie za mąż. Również panowie mają taki zwyczaj. Pan Młody rzuca krawatem lub muchą w stronę kawalerów a ten, który złapie rzecz Pana Młodego, także następny weźmie ślub. Zazwyczaj kawaler i panna ubierają krawat i welon Młodych i tańczą wspólny taniec.

To tradycyjny przebieg oczepin, natomiast są inne sposoby jak zorganizować oczepiny.

Wstążki — świetna odskocznia od tradycyjnego rzucania welonem. Jak przebiega zabawa? Do bukietu Panny Młodej doczepia się tyle wstążek, ile jest panien. Panna Młoda stoi w środku a dookoła niej panny trzymające po jednej wstążce. Panna Młoda po kolei obcina w rytm muzyki wstążki, wstążka panny, która nie zostanie naruszona, następna wyjdzie za mąż. 

Pudełko z muchą lub krawatem — idealne oczepiny dla kawalerów. Do wcześniej przygotowanych pudełek Pan Młody umieszcza muchę lub krawat w jednym z nich. Kawalerowie w rytm muzyki przekazują sobie pudełka. Gdy muzyka się zatrzyma, każdy kawaler otwiera pudełko, które trzyma. Kawaler, który w swoim pudełku znajdzie fanta następny będzie brał ślub.

Artykuł powstał we współpracy z jablonkowypalacyk.pl