wózki widłowe

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Wszystkie osoby, które chcą otrzymać ogólnopolskie uprawnienia na wózki widłowe muszą zdać egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Czego się spodziewać? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Zanim przystąpisz do egzaminu

Konieczne jest ukończenie kursu, podczas którego zdobędziesz umiejętności praktyczne oraz teoretyczne potrzebne do zaliczenia egzaminu. Ponadto wymagane są badania lekarskie, które oceniają ogólny stan zdrowia, jak i psychotesty. Co ważne, w niektórych ośrodkach szkoleniowych należy przejść również egzamin wewnętrzny, który sprawdza, czy kursant jest gotowy do przystąpienia do egzaminu przed UDT.

Egzamin na wózki widłowe

Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej, które mają na celu sprawdzić wiedzę, jak i umiejętności manewrowania wózkiem widłowym. Każdy z modułów egzaminu trwa ok. 60 min. Jednak w przypadku części teoretycznej często zdarza się, że czas ten nie jest wykorzystywany w pełni i test można zakończyć wcześniej.

  • Egzamin teoretyczny – zaliczenie tej części jest konieczne, aby przejść do zdawania praktyki. Dlatego warto solidnie się do tego przygotować. Można też przeszukać internet w celu znalezienia przykładowych pytań wraz z odpowiedziami. Egzamin składa się z 5 losowych pytań, z czego 2 dotyczą ogólnej wiedzy na temat wózków widłowych. Natomiast 3 kolejne wymagają wiedzy o kategorii uprawnień, jakich dotyczy test. Tę część można uznać za zdaną, jeżeli udzieli się przynajmniej jednej dobrej odpowiedzi z części ogólnej i dwóch z trzech pytań specjalistycznych.
  • Egzamin praktyczny – jeżeli udało się przebrnąć przez część teoretyczną, należy przystąpić do jazdy wózkiem. Egzamin ten wymaga wykazania się płynną jazdą wózkiem widłowym, wykonania slalomów między pachołkami na hali lub placu. Aby zaliczyć tę część, należy ponadto wykonać manewr podnoszenia i opuszczania towarów. Ze względu na charakterystykę jazdy wózkiem widłowym przed przystąpieniem do egzaminu konieczny jest odpowiedni trening, bez ćwiczeń zdobycie uprawnień może okazać się niemożliwe.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *