fotografia domowa

Własne studio fotograficzne

Miłośnicy fotografii często nie ograniczają się jedynie do robienia zdjęć w plenerze, ale decydują się także na stworzenie własnego studio fotograficznego. Oczywiście na początku nie zawsze można pozwolić  sobie na takie przedsięwzięcie, gdyż wymaga to mniszych lub większych nakładów finansowych. Nie ma jednak potrzeby wynajmowania wolnej przestrzeni do fotografowania, gdyż takie studio można wyczarować w swoim zaciszu domowym. Jak zatem się za to zabrać i stworzyć domowe studio fotograficzne?

Domowa fotografia

Gdy robienie zdjęć stanie się czymś więcej niż tylko hobby, przychodzi czas na zastanowienie się, co dalej? Wiele osób decyduje się na stworzenie własnego studio fotograficznego. Jak jednak połączyć komfort z oszczędnością? Jeśli w domu do dyspozycji jest wolne pomieszczenie, to jak najbardziej można przeznaczyć je na kreatywne studio. Bardzo ważne jest to, aby dobrze zagospodarować wolną przestrzeń. Na początek nie trzeba nadwyrężać budżetu, gdyż można cieszyć się funkcjonalnym studio, sięgając po półprofesjonalne wyposażenie. Z całą pewnością należy zadbać o dużo światła i niezagraconą przestrzeń, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Bardzo ważne jest to, aby w studio znalazło się naturalne, dzienne światło, które jednak nie może być zbyt ostre. W przypadku ostrych promieni słonecznych należy pamiętać o zmiękczeniu ich intensywności za pomocą rolet czy długich, jasnych zasłon.

Duże znaczenie ma tło, za które posłużyć może ściana. Ważne jednak jest to, aby nie była ona poplamiona, zadrapana czy poocierana. Jeśli brakuje w pomieszczeniu zadbanej ściany, to należy zainwestować w tło fotograficzne kartonowe, o gładkiej powierzchni. Koniecznie trzeba zatroszczyć się o zasłonięcie mebli i powierzchni odbijających promienie słoneczne, do czego na początku posłużyć mogą proste czarne płyty, ustawione po bokach tła. W studio powinny znaleźć się także wielofunkcyjne meble, niewielki stolik kawowy i pufy. Zaleca się urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, czyli wystrzegać się zagracania przestrzeni. W studio fotograficznym nie może zabraknąć także profesjonalnych lamp i kartonowego tła. Przyda się tez kilka blend, lampa systemowa, regulowany i wysoki statyw, pojedynczy reflektor teatralny i parasolowy modyfikator światła.