badania na broń

Jak uzyskać pozwolenie na broń w Polsce?

Posiadanie broni palnej w Polsce nie jest powszechnym prawem każdego obywatela. Wciąż trwa dyskusja dotycząca zasadności zaostrzonych przepisów dotyczących możliwości jej posiadania. Nie oznacza to jednak, że broń palna przeznaczona jest jedynie dla pracowników służb mundurowych. Dostęp do broni palnej uzyska obywatel, który pozytywnie przejdzie badania na broń, dopełni niezbędnych formalności, a tym samym uzyska pozwolenie na jej posiadanie. Jak uzyskać pozwolenie na broń w Polsce? Sprawdzamy.

Kto może starać się o przyznanie pozwolenia?

Żeby móc dysponować bronią palną w Polsce, należy przejść badania na broń i uzyskać pozwolenie na jej posiadanie. Jednak nie znaczy to, że do procedury może przystąpić każdy obywatel. Żeby móc starać się o pozwolenie trzeba mieć ukończone dwadzieścia jeden lat, posiadać stałe miejsce zamieszkania w kraju, dysponować pełną zdolnością czynności prawnych, nie posiadać na koncie wyroku za przestępstwo spowodowane umyślnie oraz uzyskać pozytywną opinię od komendanta policji komisariatu należącego do miejsca zamieszkania.

Przeznaczenie broni

Rozmaite może być przeznaczenie posiadanej broni, a od niego zależy, jak będzie wyglądała procedura uzyskania pozwolenia. W przypadku starania się o broń do ochrony osobistej, obok wyżej wymienionych wymagań, kandydat będzie musiał wykazać dokument, który potwierdzi realne i stałe występowanie zagrożenia dotyczącego mienia, zdrowia lub życia.

Uzyskiwanie pozwolenia

Żeby uzyskać pozwolenie należy pozytywnie zdać badania na broń o charakterze psychologicznym, które wykażą czy kandydat nie będzie stanowił zagrożenia dla innych osób lub ich mienia. Pozytywne przejście tego badania będzie oznaczało, że możemy przystąpić do egzaminu, który przeprowadza policja. Składa się on z dwóch etapów: teoretycznego, w którym kandydat wykazuje się wiedzą dotyczącą używania broni, aktualnych przepisów dotyczących jej używania, przechowywania i posiadania itp.

Podczas drugiego etapu, kandydat musi wykazać się praktyczną umiejętnością obcowania z bronią. Chodzi tu o jej rozkładanie i składanie, technikę użytkowania i realną umiejętność strzelania z testem przeprowadzonym na strzelnicy.