fototapety w stylu retro

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Mieszkanie można urządzić na wiele różnych sposobów. Najlepiej jednak, by wyglądało ono jak najbardziej spójnie – posiadając jeden, określony styl. Jedną z bardziej wyjątkowych może stać się zaś aranżacja w stylu vintage, który opiera się na wzornictwie z minionych epok.

Cechy charakterystyczne stylu vintage w domowych pomieszczeniach

Aranżacje retro zaczęły cieszyć się popularnością już kilka lat temu. Ich znakiem rozpoznawczym jest pomysłowość, łączenie ze sobą nietypowych mebli (np. wyszukiwanych na targach staroci oraz zabytkowych antyków) i umiejętne wprowadzanie odważnych kolorów. Vintage to styl, który pozwala tworzyć wnętrza z duszą dawnych czasów. Co ważne, takie aranżacje nie wymagają kupowania drogich antyków, można urządzić je znacznie taniej: przy pomocy starszych mebli i przedmiotów o ciekawych kształtach i posiadających własną historię. Warto tutaj zaznaczyć, że styl vintage nie ma być kalką przeszłości, ale jej kreatywną wariacją. Można w nim inspirować się przede wszystkim latami latami 20., 50. albo 70. XX wieku.

Wnętrza w stylu vintage

Tutaj urządzanie domu opiera się na przedmiotach, które swoją młodość mają dawno za sobą. Wbrew pozorom taki styl jest jednak najczęściej wybierany przez młode pokolenie, które chce posiadać mieszkanie oryginalne i łamiące stereotypy. Vintage nie opiera się bowiem na perfekcyjnie dogranych wnętrzach, ale na większej dowolności. Świetnym uzupełnieniem stają się w nim na przykład fototapety w stylu retro, które jednoznacznie zaakcentują to, co chce się przekazać swoją aranżacją. Może być to fototapeta czarno-biała lub z efektem sepii (przypominająca stare zdjęcia), ukazująca np. dawne budynki, przedmioty czy popularne kiedyś wzory.

Styl vintage może swobodnie łączyć przeszłość z teraźniejszością, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać w nim  tradycję z nowoczesnością. Tak więc betonowe ściany, fototapety w stylu retro, meble szklane i stalowe ustawia się obok wiklinowych koszy, staroświeckiej porcelany i przedmiotów z odzysku – a całość wygląda naprawdę dobrze.