systemy głosowania

Systemy głosowania w samorządach. Jak działają?

Terminale systemu głosowania coraz częściej stosowane w samorządach pozwalają na usprawnienie procedur organizowania i przeprowadzania wyborów, przede wszystkim identyfikacji głosujących, jak również ustalenie wyników głosowania. Użycie elektrycznych maszyn nie tylko przyspiesza proces głosowania, ale także jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Rodzaje systemów głosowania

Terminale systemu głosowania mogą występować w czterech różnych modułach – być wbudowane w meble, funkcjonować jako terminale bezprzewodowe, terminale mobilne albo tablety. Dzięki modułowym rozwiązaniom możliwe jest dostosowanie systemu pod względem oprogramowania czy typów terminali zarówno do dużych, jak i małych jednostek samorządowych, a więc do gmin, miast, powiatów czy sejmików wojewódzkich.

Jak działają terminale?

Terminale systemu głosowania umożliwiają dodawanie głosów tylko podczas debat i tylko pod warunkiem umieszczenia w nich karty autoryzacyjnej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie gwarancji prawidłowo przeprowadzonego głosowania. Klawiatura głosujących wyposażona jest w takie przyciski jak ZA oznaczonego najczęściej kolorem zielonym, PRZECIW w kolorze czerwonym, jak również WSTRZYMUJĘ SIĘ w kolorze żółtym. Oprócz tego terminale systemu głosowania mogą zawierać taki przycisk, jak OBECNOŚĆ naciskany przez członka samorządu podczas sprawdzania obecności, dzięki czemu możliwe jest zarejestrowanie w systemie, jak również przycisk POPROSZĘ O GŁOS umożliwiający zgłoszenie się do listy oczekujących w debacie. Oprócz tego w systemie znajduje się także przycisk AD VOCEM  pozwalający na zgłoszenie się do listy oczekujących w nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy, REZYGNUJĘ Z GŁOSU, GŁOS PRIORYTETOWY, a także przyciski wykorzystywane w trybie konferencyjnym systemu i pozwalające na załączenie lub wyłączenie mikrofonu po zakończonej wypowiedzi.

Terminal Przewodniczącego Rady

Terminale systemu głosowania dla Przewodniczącego Rady wyposażone są dodatkowo w kolejne przyciski takie jak DODAJ CZAS, WŁĄCZ NASTĘPNEGO czy ROZPOCZNIJ GŁOSOWANIE. Wśród dodatkowych przycisków znajdują się także takie jak ZAKOŃCZ GŁOSOWANIE, ROZPOCZNIJ DEBATĘ czy PRZERWIJ DEBATĘ.