sprzęt studyjny

Studio fotograficzne – co jest potrzebne?

Fotografia studyjna wcale nie jest tak niedostępna, jak mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom podstawowy sprzęt studyjny można już mieć za jedyne kilkaset złotych. Co będzie nam potrzebne do tego, aby zacząć wykonywać zdjęcia?

Tło

Jeśli dysponujecie gładką ścianą w neutralnym kolorze, to z powodzeniem sprawdzi się ona jako tło do zdjęć. W przeciwnym razie warto jest odrobinę się doposażyć. Do wyboru mamy tła kartonowe i materiałowe, jednak dla początkującego fotografa najlepsze będą te w wersji kartonowej – są one praktyczniejsze, gdyż zwyczajnie się nie gniotą.

Statyw na tło

Macie tło? To teraz musicie zastanowić się nad systemem jego zawieszania. Tło możemy umieścić w pożądany miejscu na dwa sposoby: poprzez system mocowania do ściany lub sufitu lub umieszczając je na dwóch statywach.

Statywy oświetleniowe

I celowo użyliśmy tu liczby mnogiej, gdyż przydadzą Ci się co najmniej dwie sztuki. Statywy dobiera się pod względem wielkości i wagi lamp. Istnieją różne rodzaje statywów jednak najbardziej popularnymi są tzw. wysokie. Kosztują niewiele (od kilkudziesięciu do stu złotych) i sprawdzą się również przy cięższych lampach z modyfikatorami.

Modyfikatory

Modyfikatory to akcesoria do zmiany charakterystyki światła nakładane na lampy. Podstawowymi modyfikatorami, które pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów są:

* parasolki – tanie, mobilne i proste w użyciu, dostępne w kilku kolorach, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów, najłatwiejsze w zastosowanie są białe transparentne, które dają miękkie światło,

* softboxy – kierują światło w jedną stronę, co daje nad nim większą kontrolę, sprawdzą się świetnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie konieczne jest kontrolowanie odbić,

* beauty dish – umożliwia zachowanie dużej twardości światła i jednoczesnej jego dużej plastyczności, na bardzo ciekawe efekty możemy liczyć przy połączeniu go z modyfikatorem plastra miodu.

Systemy wyzwalania

Aby możliwe było kontrolowanie aparatu bez konieczności patrzenia przez obiektyw, warto jest zainwestować w systemy wyzwalania. Dzięki nim możemy mieć lepszą kontrolę nad planem zdjęciowym i pozostawać w stałym kontakcie z modelem/modelką.