szkoła jazdy

Stres podczas jazdy – jak sobie z nim poradzić?

Żadnemu kierowcy chyba nie udaje się całkiem uniknąć stresujących sytuacji za kółkiem. Czasem występują one niezależnie od koncentracji i skupienia i są winą innych uczestników ruchu. Niektórzy ogólnie jazdę samochodem kojarzą ze stresem i nerwami. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego warto walczyć ze stresem za kierownicą?

Już szkoła jazdy powinna w czasie kursu uczyć, jak poradzić sobie z silnym stresem podczas prowadzenia auta. Trzeba wiedzieć, że ze stresem bezwzględnie należy walczyć, bowiem nie tylko skutkuje on pogorszeniem samopoczucia, ale i wpływa destrukcyjnie na pamięć i koncentrację, co może być przyczyną groźnych sytuacji na drodze. Co ważne, nawet specjalistyczna badania wykazują, że kierowcy będący pod wpływem stresu mają ograniczony kąt widzenia, zauważają mniej znaków drogowych oraz wykonują o kilkanaście procent więcej niebezpiecznych manewrów.

Jak poradzić sobie ze stresem podczas jazdy?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie poziomu stresu i napięcia w organizmie. Przede wszystkim, jazdę samochodem trzeba oswoić. Stres bardzo często dotyka młodych kierowców, którzy nie są do końca obyci z prowadzeniem pojazdu i nie zawsze wiedzą, jakich sytuacji mogą spodziewać się na drodze. Regularna praktyka pozwala pozbyć się tych wątpliwości. Może okazać się, że regularny trening to wszystko, czego potrzeba, by pozbyć się stresu.

Stres może być także związany z nadmiarem złych emocji. Okazuje się, że w poradzeniu sobie z nimi może pomóc uprawianie sportu. Lekarze od dawna twierdzą, że osoby które regularnie się ruszają, mają o wiele niższy poziom stresu, od tych mniej aktywnych.

Wiele osób stresuje się, że na drodze ich pojazdu mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności. Rzeczywiście, może tak się zdarzyć, ale z tym po prostu trzeba się pogodzić. Nie wolno zadręczać się czymś, na co nie ma się wpływu. Lepiej zachować za kółkiem zimną krew i trzeźwą głowę, niż stresować się z powodu zachowania innych uczestników ruchu, którego przecież nie da się nigdy przewidzieć.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *