układy z serwonapędem

W jaki sposób dobrać odpowiedni serwonapęd?

Serwonapędy najczęściej stosuje się w automatyce przemysłowej i robotyce. Służą do realizowania ruchów obrotowych oraz liniowych. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża dynamika ruchu i precyzyjne przemieszczenie się z pozycji do pozycji B, można zaobserwować ich działanie.

Budowa serwonapędu

Serwonapęd to zamknięty układ regulacji. W jego skład wchodzi nie tylko urządzenie wykonawcze, elemsilnik serwoent sprzężenia zwrotnego, który służy do odczytania aktualnej pozycji silnika, ale także w regulator, który realizuje określony algorytm. Głównym zadaniem sterownika jest odpowiednio sterować silnikiem na podstawie wprowadzonych danych, aby uzyskać wcześniej założony efekt uzyskanie określonej liczby obrotów lub przemieszczenie się z jednej pozycji na drugą.
Serwonapędy można wykorzystywać przy realizacji wielu procesów, przy których potrzebne jest zapewnienie właściwych pozycji przyjmowanych przez mechanizmy. Stosuje się je m. in.  w przenoszeniu i układaniu produktów, wierceniu czy cięciu lub perforowaniu ,,w locie”.Dobrze dobrane napędy powinny cechować się nie tylko wysoką sprawnością, która pozostaje stała nawet w sytuacji dużego obciążenia.
Zadaniem sterownika/regulatora jest tak wysterować silnikiem, na podstawie  danych z np. enkodera, by uzyskać wymagany efekt – np. przemieszczenie wału silnika o konkretny kąt, uzyskanie zadanej liczby obrotów lub prędkości wału silnika.

Najczęściej popełniane błędy

Przy zakupie tych urządzeń bardzo często popełnia się kilka podstawowych błędów. Najczęściej polegają one na złych wyliczeniach mechanicznych. Zdarza się i tak, że tych kalkulacji nie ma wcale, wtedy błąd pojawi się na pewno i nie trzeba będzie długo czekać na jego efekty.
Serwonapęd został tak zaprojektowany, aby poruszać się i zatrzymywać w ściśle określonej pozycji, osiągając przy tym jak najszybszą prędkość, dlatego przy obliczeniach trzeba uwzględnić taki parametr jak masa obciążenia, ponieważ masa jest ściśle powiązana z prędkością. Producenci nie bez powodu wprowadzają stosunek bezwładności obciążenia, który ma jasno określać możliwości odpowiedniej pracy serwopnapędu. Pomijanie tego parametru jest bardzo dużym błędem i niestety najczęściej spotykanym. Uniemożliwia to optymalną pracę urządzenia.
Kolejnym błędem, który pojawia się dość często jest przewymiarowanie napędu. Moc układu bywa zbyt wysoka, w stosunku do wymagań, jakie stawia układ mechaniczny. Dominuje tutaj myślenie, że im więcej mocy tym lepiej, jednakże jest ono w tym wypadku zgubne i prowadzi do przewymiarowania napędu. Im większa masa, tym trudniejsze będzie jej zatrzymanie, jeśli będzie szybko pracować.
Następny problem, na który można się natknąć przez brak odpowiedniego doboru napędu, jest jego przegrzanie. W przypadku pracy start-stop powinno się obliczyć moc, którą wydziela serwonapęd podczas pracy. Wszystko po to, aby się nie przegrzał.
Jeśli wybierzemy urządzenie o złej konstrukcji mechanicznej, może to prowadzić do uderzeń obciążenia w wałek serwosilnika, co w efekcie najprawdopodobniej spowoduje uszkodzenia całego urządzenia.

Zapraszamy na stronę www.manipulatory.eu, gdzie można zapoznać się z ofertą silników serwo.