statywy do aparatów

Jak robić zdjęcia przyrody?

Osoby uwielbiające robić zdjęcia, prędzej czy później – oprócz fotografowania ludzi – decydują się także na spróbowanie wykonywania zdjęć przyrody. Efekty takiej pracy mogą być naprawdę spektakularne, jednak stanie się tak tylko wtedy, gdy fotograf będzie pamiętał o kilku ważnych wskazówkach.

Zdjęcia przyrody – sprzęt

Wiadomo, że ujęcia natury da się zrobić telefonem komórkowym. Jednak wtedy często nie udaje się uchwycić ruchu (np. zwierząt) czy wspaniałych kolorów krajobrazu. O wiele lepszym pomysłem jest wiec wykorzystanie profesjonalnego aparatu. Co ciekawe, w robieniu zdjęć przyrodniczych nie tyle ważny jest jednak sam model sprzętu, ale wykorzystywany obiektyw. Najlepiej wybrać tutaj: obiektyw do makrofotografii albo teleobiektyw do fotografowania w oddaleniu. Osoby początkujące mogą zdecydować się na obiektyw z dużym zoomem, który pozwoli im na zrobienie niesamowitych zdjęć owadów, jak i lecących wysoko w górze ptaków. W fotografowaniu przyrody niezbędnym sprzętem stają się również statywy do aparatów. Są one tutaj pomocne w wielu sytuacjach:

– służą do robienia panoram krajobrazów,

– skutecznie trzymają aparat z dużym obiektywem,

– pomagają w uzyskaniu ostrych zdjęć,

– ułatwiają robienie zdjęć po zapadnięciu zmroku (gdzie potrzebne jest dłuższe naświetlanie).

Statywy do aparatów są wygodne, bo ciężkiego sprzętu nie trzeba trzymać dłuższy czas w rękach.

Zdjęcia przyrody – jeszcze kilka przydatnych porad

Oprócz sprzętu, w fotografowaniu przyrody ważnych jest jeszcze kilka innych rzeczy. Po pierwsze, przy takiej pracy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Uchwycenie doskonałego momentu, czy zauważenie ciekawego zwierzęcia może zająć nawet kilka godzin. Nawet sfotografowanie zwierzaków domowych wymaga czasu – ponieważ potrafią być one bardzo ruchliwe. Po drugie, chcąc sfotografować konkretne zjawiska warto się do tego przygotować merytorycznie. Chodzi tu o przeczytanie kiedy kwitną konkretne rośliny, w jakich lasach występują poszukiwane gatunki zwierząt, itd. Po trzecie, robiąc zdjęcia przyrody nie można oczekiwać od razu idealnych efektów. Będzie się je robić zawsze metodą prób i błędów: nieustannie dostosowując światło, balans bieli i inne ustawienia aparatu.