rękawice

Rękawice ochronne, dlaczego są ważne podczas pracy?

Każdy pracownik doskonale wie, że jeśli chce się pracować bezpiecznie i higienicznie, trzeba stosować się do zasad BHP. W przypadku pracy w biurze nie jest to tak istotne, lecz już np. dla pracownika produkcji czy też tego obecnego na hali montażowej, niezbędna staje się np. specjalna odzież BHP, czy też nawet okulary ochronne. Oprócz tego standardowym wyposażeniem pracownika bywają również rękawice. Czym one są, jak się je powinno dobierać, a co najważniejsze, dlaczego są one tak istotne dla bezpieczeństwa pracy?

Czym są rękawice ochronne?

Dla wielu osób rękawice to jedynie forma ochrony przed zimnem, o której przypominają sobie na w czasie zimy. Są i takie osoby, dla których rękawiczki mogą być formą ozdoby ciała i pełnić funkcje jedynie dekoracyjną. Inaczej jest jednak w zakładzie pracy, gdzie pracownik każdego dnia mierzyć się musi z ogromną ilością zagrożeń. W tym wypadku rękawice ochronne stanowią często jedyne zabezpieczenie przed najróżniejszymi czynnikami. Mowa tu jest w pierwszej kolejności o zagrożeniu ze strony uszkodzeń mechanicznych. Skóra na dłoni może zostać zraniona, a często nawet możliwe jest przecięcie dłoni. Innego typu często występującym zagrożeniem jest ogień, który może spowodować poparzenie dłoni. Oczywiście dużym zagrożeniem jest prąd elektryczny, który może stanowić nawet niebezpieczeństwo dla ludzkiego życia. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na to, że rękawice mogą zabezpieczać sprzęt przed przepięciami elektrostatycznymi, czy też chronić przed wstrząsami o określonym natężeniu.

Jak się powinno dobierać rękawice?

Jak zatem widać, odpowiednie rękawice to klucz do bezpiecznego wykonywania zadań w pracy. Jak się je jednak powinno wybierać i czym konkretnie warto się kierować, gdy kupuje się takie wyposażenie?

Oczywiście najbardziej podstawową zmienną w tym wypadku jest to, przed czym dane rękawice mają chronić. Wynikać z tego będzie materiał wykonania, a także ogólna konstrukcja danych rękawic. Co więcej, powinno się również zwrócić uwagę na to, jaki będzie to rodzaj rękawic, czyli czy będą one jednopalcowe, pięciopalcowe, czy też o skróconych palach. Dobrym pomysłem jest także odniesienie się do tego, jaki będzie konkretnie rodzaj wykonywanej pracy, jak długo w ciągu dnia będzie się ją wykonywało czy też to, kto będzie daną pracę wykonywał, czyli jaki powinien być rozmiar rękawic. Na koniec warto też przyjrzeć się temu, jaki będzie okres przydatności do użycia danego modelu.

Dlaczego rękawice ochronne są tak ważne?

Na koniec pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia, czyli z jakiego tak naprawdę powodu rękawice ochronne są tak ważne podczas pracy? Odpowiedź jest bardzo prosta — bez nich wiele zajęć byłoby zwyczajnie niemożliwe do wykonywania. Trudno sobie bowiem wyobrazić osobę, która pracuje przy prądzie elektrycznym i nie ma odpowiednich rękawic, czy też taką, w której otoczeniu jest wysoka temperatura. Podobnie tego typu rękawice niezbędne są dla osób, które cały czas pracują z narzędziami generującymi silne wibracje. Odpowiednie rękawice zabezpieczają pracowników przed uszczerbkiem na zdrowiu i pozwalają na wykonywanie określonego rodzaju czynności.