Czym jest hirsutyzm

Porady dla kobiet cierpiących na hirsutyzm – leczenie, zioła oraz przyczyny

Wygląd jest jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów wśród kobiet. Każda z przedstawicielek płci pięknej dąży do pozbywania się wszelkich przyczyn złego samopoczucia. Brak kompleksów to pożądany stan przez większość kobiet na całym świecie.

W dzisiejszym artykule opiszemy bardzo powszechny problem występujący u kobiet, czyli hirsutyzm.

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie typu męskiego pojawiające się na ciele kobiety. Ciemne i grube włoski występują na twarzy, mostku, ramionach, plecach, brzuchu, udach i stopach. Najczęściej owłosienie jest usuwane z pomocą kosmetyczki np. ciepłym woskiem, czy laserem. Jednak ten problem nie znika po jednej wizycie w salonie piękności, a kłopotliwe owłosienie nieustannie pojawiające się na twarzy i innych częściach ciała jest powodem do wstydu.

Co jest przyczyną hirsutyzmu?

Ciemne włoski w nietypowych miejscach są związane z niewłaściwą gospodarką hormonalną, a dokładnie zbyt wysokim poziomem androgenów. Może być to ściśle powiązane z zespołem policystycznych jajników, który jest częstą przyczyną hirsutyzmu.

Jak leczyć hirsutyzm wywołany zespołem policystycznych jajników?

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz endokrynolog lub ginekolog poprzedza wywiad z pacjentką w celu ustalenia przedyspozycji genetycznych oraz ewentualnych innych przyczyn choroby. Właściwie zadawane pytania mogą nakierować specjalistę i pomóc postawić odpowiednią diagnozę, co ułatwia leczenie.

Leczenie powinno odnosić się bezpośrednio do zespołu policystycznych jajników, a nie jego efektu, czyli hirsutyzmu. PCOS leczy się najczęściej terapią hormonalną, która powstrzymuje owulację i reguluje hormony. Terapia powinna przynieść pozytywne korzyści, ponieważ powstrzymanie owulacji uniemożliwi rozwój choroby.

Naturalne sposoby leczenia – zioła

Powszechnie wiadomo, że regularne stosowanie ziół może łagodzić choroby, a nawet wspomagać leczenie. Kobiety cierpiące na hirsutyzmu powinny wspomagać kurację naturalnymi sposobami.

  • Mięta pieprzowa – powodem nadmiernego owłosienia jest min. podwyższony testosteron. Ten rodzaj mięty obniża poziom testosteronu już po wypijaniu dwóch kubków herbaty dziennie przez miesiąc.
  • Piwonia – podobnie do mięty obniża poziom testosteronu.
  • Maca – ta z kolei wpływa na prawie wszystkie hormony w ciele kobiety, nie tylko testosteron. Przy jej regularnym spożywaniu po kilku miesiącach można zaobserwować stopniowe zanikanie męskiego owłosienia (w większości przypadków).

Sprawdź również nasz artykuł „Porady dla przyszłych mam – zioła i ciąża„.

Suplementy diety

Wiele kobiet pracuje i jednocześnie zajmuje się domem, co znacznie utrudnia codzienne parzenie ziół lub przygotowywanie dań z szczególnym uwzględnieniem ziół wspomagających walkę z hirsutyzmem. Idealnym i skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie produktów wspomagających walkę z chorobą. Preparatem, który polecamy jest Inofem. Inofem zawiera wysoko standaryzowany mio-inozytol – zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w celu złagodzenia objawów towarzyszących PCOS. Ten środek można kupić w wielu aptekach stacjonarnych i internetowych.