pestkownica 01

Poradnik początkującego wędkarza

Wędkowanie wydaje się proste – wynajmujesz łódkę, kupujesz wędkę z przynętą, płyniesz w odpowiednie miejsce i czekasz, aż ryba wpadnie ci w ręce. Nic bardziej mylnego! Ilość przygotowań, kupno odpowiedniego sprzętu, znajomość przepisów i odpowiedniego zachowania to tylko kilka z elementów, które należy znać, gdy rozpoczynamy przygodę z wędkowaniem. Lato za pasem, więc wypad ze znajomymi lub rodziną na taki połów może być bardzo dobrym pomysłem. Jak się jednak przygotować i jakich błędów unikać?

  1. Wędka – Kupno pierwszej wędki to ważny etap. Należy się jednak dobrze zastanowić, jaką powinniśmy wybrać. Każdy profesjonalista powie, że początkujący wędkarz powinien kupić jak najprostszy model, do łowienia metodą spławikową. Łowiąc tą metodą nauczymy się panować nad sprzętem, a także poznamy poszczególne zachowania ryb. Pierwsza wędka nie powinna być też długa – zaczynamy od takiej do trzech metrów.
  2. Przepisy – Przed wyruszeniem na połów trzeba znać pewne podstawy prawne i zasady na ten temat. Istnieją dwa rodzaje łowisk – komercyjne i te, które należą do Polskiego Związku Wędkarstwa. Komercyjne charakteryzują się brakiem potrzeby opłacenia za wstęp, natomiast te drugie wymagają specjalnej karty wędkarskiej i pozwolenia. Kartę można zdobyć po ukończeniu 14. roku życia, po zdaniu egzaminu. Łowić samemu można dopiero, gdy skończy się 16 lat- w innym przypadku trzeba być z osobą dorosłą, która posiada kartę wędkarską.
  3. Sprzęt – Oprócz wędki trzeba się zaopatrzyć w inne rzeczy; na początek wystarczy podstawowy niezbędnik wędkarza. Pierwszy sprzęt nie powinien być też drogi – nigdy nie wiemy, jak długo będziemy chcieli się tym zajmować, a to mogą być naprawdę drogie zakupy. Z czasem, gdy nabierzemy wprawy, będziemy wiedzieli, czego jeszcze potrzebujemy i wtedy będziemy gotowi wydać więcej pieniędzy.
  4. Dodatki – Wędka i łódka to nie wszystko. Nigdy nie wiemy, co może się przytrafić, więc należy się zaopatrzyć w dodatkowe haczyki, żyłki, spławiki i pokaźną ilość przynęty. Oczywiście wszystko najlepiej jest zapakować w jedną torbę i mieć coś, na czym wygodnie usiądziemy.
  5. Porady – Oto kilka najważniejszych rad, które powinien znać początkujący wędkarz:

– ryby łowi się wczesnym porankiem albo późnym wieczorem; wtedy są najbardziej aktywne i nie unikają ludzi

– gdy łowisz w nocy kup coś, co da ci trochę światła, jak małe żarówki

– wybieraj żyłki cienkie, ale wytrzymałe i wymieniaj je co sezon

– po złowieniu ryby złap ją mając mokre ręce

– przynętą nie muszą być od razu robaki – wystarczy kawałek chleba

Przed łowieniem polecamy zapoznać się z książkami i poradnikami na ten temat, jak i przejrzeniem forum dla wędkarzy – każda informacja jest na wagę złota, a w razie jakichkolwiek pytań na pewno ktoś ci pomoże. Wędkarstwo to wspaniałe hobby, które jest relaksujące i dające dużo radości.

Pestkownica.com.pl – to idealne miejsce dla Ciebie po lekturze tego artykułu.