Granit

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne w domu

Projektowanie parapetów nie jest zadaniem łatwym. Trzeba za każdym razem pamiętać, żeby dobrać je do rodzaju danego okna oraz stylu, w jakim jest zaprojektowane nasze mieszkanie. Inaczej powinny wyglądać parapety wewnętrzne dla mieszkania zaaranżowanego w stylu nowoczesnym i inaczej dla mieszkania zaprojektowanego według projektu rustykalnego.

Parapety montuje się na etapie tynkowania, dlatego warto już wtedy mieć jasną koncepcję w głowie tego, co chcemy zrobić i jak to ma wyglądać. Możemy wybierać spośród wielu materiałów, z których chcemy zaprojektować parapety. Ostatnio bardzo modne są jednak parapety granitowe i kamienne, które idealnie sprawdzają się jako parapety zewnętrzne.

Kamień i granit można także wykorzystać przy budowie parapetów. Porównując często spotykane, drewniane parapety z parapetami wykonanymi z granitu i kamienia można stwierdzić, że te pierwsze bardzo szybko się niszczą i są dużo bardziej podatne na zniszczenia. Z parapetami z granitu czy kamienia nie ma tego problemu. Ponadto są niezwykle eleganckie i nadają nowoczesnym wnętrzom wiele uroku. Najczęściej parapety wewnętrzne i zewnętrzne są wykonywane na wymiar, specjalnie pod zamówienie klienta. Wiele firm zachęca do stosowania powyższych materiałów, ponieważ gwarantują one nie tylko stabilność i niezawodność, ale także wysoki poziom klasy i elegancji.

Na rynku, oprócz granitu i kamienia istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań materiałowych. Bardzo często klienci wybierają parapety z PCV, lecz nie są one często polecanym rozwiązaniem przez specjalistów, ponieważ wyglądają mało estetycznie, zwłaszcza w domach, w których króluje styl nowoczesnych. Specjaliści z firm, które zajmują się wytwarzaniem parapetów zewnętrznych i wewnętrznych często doradzają wybranie bardziej eleganckich i trwałych materiałów, takich jak wspomniany wcześniej kamień czy granit. Niestety, parapety PCV są najtańszym rozwiązaniem na rynku i to czasami przegrywa z jakością.

Dla osób, które preferują styl rustykalny lub wiejski można zaproponować parapety drewniane – obecnie są one wytwarzane z drewna klejonego, a nie z deski, jak to bywało dawniej. Zapobiega to niszczeniu materiału pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Inwestor ma do wyboru wiele rodzajów drewna, praktycznie wszystkie gatunki. Najczęściej jednak parapety tworzy się z drewna dębowego, sosnowego lub bukowego. Parapety drewniane są droższe od parapetów PCV, z uwagi na wyższą jakość. Cena zależy tutaj przede wszystkim od gatunku drzewa, z którego mamy wykonać parapet. Im mniej popularne, bardziej egzotyczne drzewo, tym cena będzie wyższa.

Podsumowując powyższe informacje, na parapety najlepiej wybierać trwałe i solidne materiały, które są łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze styl naszego domu, aby wszystko razem idealnie się ze sobą komponowało. Parapet może być stworzony z najlepszej jakości materiałów, jednakże jeśli nie będzie pasował do wystroju, to zepsuje to cały efekt.