Granit

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne w domu

Projektowanie parapetów nie jest zadaniem łatwym. Trzeba za każdym razem pamiętać, żeby dobrać je do rodzaju danego okna oraz stylu, w jakim jest zaprojektowane nasze mieszkanie. Inaczej powinny wyglądać parapety wewnętrzne dla mieszkania zaaranżowanego w stylu nowoczesnym i inaczej dla mieszkania zaprojektowanego według projektu rustykalnego.

Parapety montuje się na etapie tynkowania, dlatego warto już wtedy mieć jasną koncepcję w głowie tego, co chcemy zrobić i jak to ma wyglądać. Możemy wybierać spośród wielu materiałów, z których chcemy zaprojektować parapety. Ostatnio bardzo modne są jednak parapety granitowe i kamienne, które idealnie sprawdzają się jako parapety zewnętrzne.

Kamień i granit można także wykorzystać przy budowie parapetów. Porównując często spotykane, drewniane parapety z parapetami wykonanymi z granitu i kamienia można stwierdzić, że te pierwsze bardzo szybko się niszczą i są dużo bardziej podatne na zniszczenia. Z parapetami z granitu czy kamienia nie ma tego problemu. Ponadto są niezwykle eleganckie i nadają nowoczesnym wnętrzom wiele uroku. Najczęściej parapety wewnętrzne i zewnętrzne są wykonywane na wymiar, specjalnie pod zamówienie klienta. Wiele firm zachęca do stosowania powyższych materiałów, ponieważ gwarantują one nie tylko stabilność i niezawodność, ale także wysoki poziom klasy i elegancji.

Na rynku, oprócz granitu i kamienia istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań materiałowych. Bardzo często klienci wybierają parapety z PCV, lecz nie są one często polecanym rozwiązaniem przez specjalistów, ponieważ wyglądają mało estetycznie, zwłaszcza w domach, w których króluje styl nowoczesnych. Specjaliści z firm, które zajmują się wytwarzaniem parapetów zewnętrznych i wewnętrznych często doradzają wybranie bardziej eleganckich i trwałych materiałów, takich jak wspomniany wcześniej kamień czy granit. Niestety, parapety PCV są najtańszym rozwiązaniem na rynku i to czasami przegrywa z jakością.

Dla osób, które preferują styl rustykalny lub wiejski można zaproponować parapety drewniane – obecnie są one wytwarzane z drewna klejonego, a nie z deski, jak to bywało dawniej. Zapobiega to niszczeniu materiału pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Inwestor ma do wyboru wiele rodzajów drewna, praktycznie wszystkie gatunki. Najczęściej jednak parapety tworzy się z drewna dębowego, sosnowego lub bukowego. Parapety drewniane są droższe od parapetów PCV, z uwagi na wyższą jakość. Cena zależy tutaj przede wszystkim od gatunku drzewa, z którego mamy wykonać parapet. Im mniej popularne, bardziej egzotyczne drzewo, tym cena będzie wyższa.

Podsumowując powyższe informacje, na parapety najlepiej wybierać trwałe i solidne materiały, które są łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze styl naszego domu, aby wszystko razem idealnie się ze sobą komponowało. Parapet może być stworzony z najlepszej jakości materiałów, jednakże jeśli nie będzie pasował do wystroju, to zepsuje to cały efekt.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *