OGROD 017

Jak urządzić samemu ogród?

Nie każdy może sobie pozwolić, by wynająć specjalną ekipę na zaprojektowanie i stworzenie swojego ogrodu. Czasem musi wystarczyć Twoja wiedza, pasja i motywacja – co wcale nie jest takie złe. Urządzenie ogrodu może dać wiele przyjemności, chociażby dlatego, że sami sobie na niego zapracujemy i zrealizujemy go dokładnie tak, jak chcemy. Zanim jednak się zabierzesz za projektowanie, dobrze jest się odpowiednio przygotować.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ

Warto sięgnąć po literaturę na temat projektowania ogrodu. Może to być książka, gazeta, a nawet artykuły specjalistyczne i forum. Nie bój się pytać; szukaj inspiracji w Internecie albo w albumach. Znalezienie dobrych porad w dzisiejszych czasach to nie jest już nic trudnego.

OMÓW PLAN Z RODZINĄ

Jeśli nie mieszkasz sam, pewne jest, że nie tylko Ty będziesz korzystał z przyszłego ogrodu. Należy porozmawiać ze wszystkimi domownikami i ustalić, czego każdy od niego oczekuje. I czego oczekujesz TY. Planujesz zostać ogrodnikiem i posadzić warzywa? A może będzie to miejsce do opalania się i kąpania w basenie? W przypadku młodszych dzieci na pewno będzie trzeba zagospodarować trochę miejsca, by miały gdzie się bawić na świeżym powietrzu. Wszystko trzeba omówić. Najlepiej przygotować dużą kartkę papieru i zrobić prosty obrys terenu, które będzie ogrodem. Wtedy każdemu będzie łatwiej zobaczyć i ustalić, gdzie co zorganizować.

PATRZ, GDZIE SADZISZ

Projektowanie ogrodu przypomina trochę urządzanie pokoju w domu. Jedyną różnicą jest to, że po posadzeniu roślin i drzew, one będą rosnąć. Trzeba więc uważać, żeby z nimi nie przedobrzyć. Na początku może będzie pusto, ale z czasem zrobi się kolorowo i przytulnie. Sadzić należy stopniowo, czyli od najwyższych roślin przy brzegach ogrodu, do najmniejszych w miejscu powszechnie użytkowanym. Drzewa najlepiej niech znajdują się w kącie, z dala od domu – ich korzenie mogą przekształcić powierzchnię, a ewentualne zawalenie uszkodzić dach. Oczywiście sadzenie ich na środku ogrodu również odpada – pomniejszy go tylko i będzie przeszkadzał domownikom.

DOSTOSUJ ROŚLINY DO OGRODU

W przypadku wybierania roślin i drzew wielkość ogrodu ma znaczenie. Szczególnie w przypadku tych drugich – drzewa rosną praktycznie bez przerwy, więc jeśli mamy nieduży ogród, posadźmy takie, które nam nie przykryją całego trawnika. Należy sprawdzić, jak będą wyglądały za kilkanaście lat, a najlepiej spytać specjalistę.

NIE PRZESADZAJ Z ILOŚCIĄ

Większość różnych gatunków roślin nie rośnie obok siebie. Dlatego przy urządzaniu ogrodu nie należy sadzić ich za dużo i zbyt blisko. Może być też tak, że będą sobie nawzajem szkodzić. Tu ponownie niezawodny będzie ekspert w postaci poradnika, albo pomocy w sklepie ogrodniczym.

UŁATW SOBIE PRACĘ

Niech wszystkie ścieżki i rośliny będą ułożone tak, by nic nikomu nie przeszkadzało – zarówno podczas odpoczynku, jak i pracy, np. przy koszeniu trawnika. Samo posadzenie roślin to tylko początek – trzeba o nie dbać i je pielęgnować, więc dostęp do nich musi być łatwy i poręczny.

Warto skontaktować się w kwestii ogrodu z firmą ogrody-perspektywa.com.pl