Naturalna cegła w kuchni — czy się sprawdza?

Wady, zalety, czyszczenie

Ceglanymi płytkami najczęściej zdobi się takie pomieszczenia jak salony lub sypialnie. Niemniej jednak projektanci wnętrz coraz częściej proponują swoim klientom wyłożenie nimi ścian w kuchni. Część z nich po poznaniu licznych zalet takiego rozwiązania przyjmuje cegłę do kuchni z otwartymi ramionami, podczas gdy inni odrzucają ten pomysł ze względu na wady cegły ciętej w kuchni. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno znajdziesz się w jednej z tych dwóch grup, ponieważ rozważymy w nim wszystkie wady i zalety cegieł do kuchni. Poruszymy też nurtujący wielu temat ich czyszczenia.

Cegła w kuchni — wspaniały wygląd i znacznie więcej

Nie da się zaprzeczyć temu, że w każdym przypadku największą zaletą wyłożenia ścian płytkami z ciętej cegły jest ich wyjątkowy wygląd. Cegła cięta zachwyca nawet najbardziej wybrednych krytyków i architektów wnętrz, a płytki z czerwonej cegły poremontowej da się wpasować niemalże do każdego stylu aranżacyjnego. Jakby tego było mało, to cegła świetnie załamuje światło, co podkreśla wyjątkowość każdej płytki i jeszcze bardziej upiększa pomieszczenie.

Jednak zalety cegieł w kuchni nie kończą się na samym ich wyglądzie. Cięta cegła odznacza się najwyższym poziomem trwałości i odporności na uszkodzenia, dzięki czemu może okrywać ściany każdej kuchni nawet przez dziesiątki lat. Nie można też zapomnieć o właściwościach wyciszających ceglanych płytek naściennych. Wyłożenie kuchni cegłą sprawi, że nie wydostanie się z niej większość dźwięków, zapewniając ustronne miejsce pracy każdemu kucharzowi. Wiele osób uważa też, że ciepłe i naturalne kolory cegły wzmagają apetyt, co czyni je świetnym elementem wystroju każdej kuchni.

Czy okrycie płytkami z cegły ścian kuchni ma jakieś wady?

Niestety nie ma rozwiązań idealnych, dlatego nawet tak wyjątkowy pomysł jak cegła cięta w kuchni ma swoje wady. Drugą stronę medalu stanowi przede wszystkim jej wrażliwość na tłuszcze, parę wodną oraz wiele innych czynników zewnętrznych, na które cegły są narażone w kuchni. Oczywiście można temu łatwo zapobiec regularnym impregnowaniem płytek, jednak wiele osób uważa ten obowiązek za uciążliwy lub zwyczajnie o nim zapomina. Z kolei innym przeszkadza fakt, że impregnacja zmienia naturalną barwę cegieł na nieco ciemniejszą, dlatego nie chcą nawet myśleć o montażu płytek z cegły poremontowej w takich pomieszczeniach jak kuchnia.

Niesamowity wygląd ceglanych płytek niekiedy okazuje się też być ich wadą. Dotyczy to sytuacji, w których cegła pokrywa ściany małego pomieszczenia. Taki zabieg nie tylko optycznie zmniejsza jego powierzchnię, ale również sprawia, że obecność ceglanych płytek jest nieco przytłaczająca. Dlatego nietrudno zrozumieć osoby które, choć uwielbiają płytki ceglane, to unikają ich montażu w kuchniach.

Jak powinna być czyszczona cegła w kuchni?

Cegła, tak jak każdy inny materiał, w kuchni jest ponadprzeciętnie narażona na liczne zabrudzenia i plamy. Jednak jej konserwacja jest niezwykle prosta i przebiega bardzo szybko. Ściany kuchenne okryte ciętą cegłą najlepiej jest czyścić nawilżoną ścierką. Jeśli zamoczy się ją w odpowiednio ciepłej wodzie, możliwe będzie starcie wszelkich zabrudzeń z powierzchni ceglanych płytek. W skrajnych przypadkach, gdy plamy nie chcą zniknąć lub jest ich wyjątkowo dużo, można posłużyć się specjalnym preparatem do mycia cegły. Z kolei jeśli na ścianach osiadł się wyłącznie kurz, to można je zetrzeć na sucho, najlepiej zmiotką do kurzu.
Jeśli chcesz upiększyć swój dom ścianą z surowej cegły zapraszamy do zapoznania się z ofertą cegla-cieta.pl