przeszczep włosów

Łysienie genetyczne – kto jest narażony?

Nikt nie chce wyłysieć – to niezaprzeczalny fakt. Niektórzy jednak niestety są bardziej narażeni na łysienie niż inni. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim geny – łysienie dziedziczne jest prawdziwe, a na domiar złego dotyka on co drugą osobę, która zmaga się z wypadaniem włosów. Kto jest więc szczególnie narażony na łysienie genetyczne?

Łysienie androgenowe

To właśnie łysienie androgenowe (inaczej nazywane łysieniem męskim) jest najczęstszym rodzajem łysienia genetycznego. Przyczyną tego typu łysienia jest zwiększona wrażliwość meszków włosowych na dihydrotestosteron będącym pochodną testosteronu (która występuje również u kobiet). Efektem takiego stanu rzeczy jest powolne obumieranie meszków włosowych, przez co włosy wypadają, nie dając szans na wyrośnięcie nowych.

Na łysienie androgenowe są narażeni zarówno mężczyźni, jak i kobiety, aczkolwiek może ono przebiegać u każdego z nich inaczej. U kobiet na przykład zwykle wypadają włosy tylko na czubku głowy. Mężczyźni natomiast na początku tracą włosy na skroniach, po czym w okolicy czoła itd. Końcowym efektem zwykle jest ich całkowity brak na czubku głowy, z pozostałościami z tyłu i na bokach.

Jak rozpoznać łysienie dziedziczne?

Łysienie zwykle nie pojawia się nagle – jeszcze przed 30. rokiem życia można się zorientować, że mamy tendencję do utraty w przyszłości włosów. Jeżeli zmagasz się z łupieżem (zwłaszcza tłustym), nadmiernym łojotokiem, a Twoje włosy stają się słabsze i cieńsze, to może być właśnie ten znak. Nie mówiąc też o pojawiających się zakolach i wysokim czole. Poza tym warto spojrzeć na rodziców i dziadków – jeżeli oni zmagają się z łysieniem, to prawdopodobnie Ciebie też to czeka.

Dotyczy to jednak głównie mężczyzn. U kobiet może się ono pojawić niespodziewanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest (oprócz genów) zespół policystycznych jajników lub zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Zwykle wtedy poszerza się przedziałek.

Jak leczyć łysienie dziedziczne?

Łysienia genetycznego nie można niestety wyleczyć. Jest to coś, co Ciebie czeka i nie możesz nic z tym zrobić. W sposób naturalny oczywiście! Obecnie istnieje wiele sprawdzonych sposobów na pozbycie się kompleksów. Najpopularniejszym z nich jest przeszczep włosów – skorzystało z niego tysiące, jak nie miliony ludzi i do teraz cieszą się naturalną czupryną. Zanim jednak sam się zdiagnozujesz lepiej iść na wizytę do trychologa, który za pomocą trichogramu dokładnie sprawdzi i określi, jaka jest przyczyna Twojego łysienia.