lupy do lustrzanek

Lupy do lustrzanek – do czego służą?

Generalnie lupa to soczewka o stosunkowo krótkiej ogniskowej. Jest to najprostszy przyrząd optyczny. Zbudowana jest ona z jednej soczewki skupiającej, zaopatrzonej w uchwyt. Jej zadaniem jest powiększanie kąta widzenia przedmiotu, a oglądany przez nas obiekt powinien znajdować się blisko danej lupy. Przy czym oglądany przez nas obraz stanowi obraz pozorny, powiększony (powiększanie lup jest maksymalnie 10-krotne) i nie odwrócony.

Lupa i jej kompatybilność z danym aparatem!

Na rynku są dostępne różnego rodzaju lupy, które są kompatybilne z różnym sprzętem fotograficznym. Dla przykładu można wyróżnić między innymi lupę kątową, która jest możliwa do zamocowania do wizjera lustrzanek firmy Nikon. Pozwala ona na prowadzenie obserwacji obrazu w wizjerze pod kątem prostym (dzięki temu, że ma wbudowany pryzmat dachowy) do osi optycznej danego obiektywu. Może się to szczególnie przydać w trakcie fotografowania z niskiej (lub wysokiej) pozycji, lub wtedy, gdy trudno jest nam obserwować obraz w wizjerze, na przykład przy makro- i mikrofotografii. Umożliwia wybór skali odwzorowania 1:1 lub 1:2.

Jednak do każdego aparatu będzie pasowała inna lupa z wizjerem, a ponadto każde z nich będzie się charakteryzowało między innymi inną wartością powiększenia, inną ostrością i inną dbałością o zachowanie szczegółów na zdjęciu.

Zalety stosowania lupy do lustrzanek!

Wizjer z lupą znajduje swoje zastosowanie zarówno z lustrzankami cyfrowymi, jak też kamerami wideo, wyposażonymi w wyświetlacz LCD. Dzięki jego użyciu możemy przede wszystkim znacznie poprawić nasz komfort pracy w słoneczne dni, kiedy to promienie słoneczne zmniejszają widoczność na wyświetlaczu. Co więcej, tego rodzaju wizjer sprawdza się także doskonale podczas nagrywania filmów przy użyciu różnych statywów naramiennych. Co więcej, niezmiernie wygodna w użyciu muszla oczna pozwala nam bez przeszkód obserwować wyświetlacz z większej odległości, a żadne zewnętrzne czynniki nie są w stanie ograniczyć tego widoku. Kilkukrotne powiększenie sprawia, że mamy większą kontrolę nad ostrością i detalami ujęć.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *