Łodzie motorowe do sportów wodnych – jakie najlepsze?

Latem, kiedy słońce grzeje niemiłosiernie, marzymy o spędzaniu wolnego czasu nad ciepłym morzem, gdzie spienione i słone fale przecinają łodzie motorowe o najróżniejszych kolorach i gabarytach. Zimą zaś, wspominamy wspaniałe dni na morzu, gdzie żar leje się z nieba i ogrzewa naszą łaknąca opalenizny skórę.

Łodzie motorowe – aktywny relaks?

Czasem jednak wolimy spędzić czas aktywnie. To my chcemy być na tej łodzi płynącej pod prąd. Chcemy ścigać się z ptakami i obserwować oddalające się punkciki na horyzoncie. A może chcielibyśmy oddać się popularnym sportom wodnym? Pojawia się dylemat: jeśli nie mamy jeszcze motorówki, to jaki sprzęt wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Czy łodzie motorowe kupuje się tak samo jak samochody?

Rodzaje sportów wodnych

Do najpopularniejszych dyscyplin sportowych, których uprawianie wymaga wykorzystania łodzi motorowej należą: paralotniarstwo, narciarstwo wodne i wakeboarding. W przypadku pierwszej z wymienionych dyscyplin, łódź stanowi napęd, który pozwala paralotniarzowi wzbić się w powietrze. W przypadku narciarstwa wodnego oraz wakeboardingu zasada działania jest podobna – uczestnik stojąc na jednej lub dwóch deskach ślizga się po powierzchni wody dzięki sile pociągowej łodzi.

Jak wybrać łódź?

Najważniejsze pytanie, jakie musimy sobie zadać podczas zakupu łodzi brzmi: do jakich celów będziemy jej używać? Uprawianie sportów wodnych zazwyczaj wymaga, abyśmy w krótkim czasie mogli osiągnąć dużą prędkość. Nasz sprzęt musi więc dysponować dużą mocą silnika i takowym przyspieszeniem. Jeśli chodzi o gabaryty, łódź nie musi być duża – ważne, aby miała opływowe kształty i pozwalała ciąć zarówno powietrze, jak i fale.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Według polskiego prawa, aby móc holować osoby za łodzią, co ma miejsce w przypadku wymienionych sportów, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji, której wydawaniem zajmuje się Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Tak samo, aby w ogóle można było prowadzić łódź, koniecznym jest posiadanie odpowiednich uprawnień.

Uprawnianie sportów wodnych ma same plusy. Na świeżym powietrzu, wśród orzeźwiających fal można zapomnieć o troskach i zająć się czystym relaksem.