kostka brukowa 22

Kostka brukowa jako element dekoracji domu

Inwestorzy mają do wyboru wiele rodzajów elementów, które posłużą jako dekoracja, zarówno miejsca przed domem, jak i ogrodu. Coraz popularniejszym materiałem, który z roku na rok jest coraz częściej wykorzystywany, jest kostka brukowa.

Małe rozmiary, wielość kształtów i duża różnorodność kolorystyki sprawiają, że możemy zrobić z naszego otoczenia przed domem prawdziwe dzieło sztuki. Nawierzchnie mogą być neutralne, takie, które nie zapadają w pamięć, albo takie, które grają główną rolę w naszej kompozycji i mają służyć temu, aby nasi goście na długo zapamiętali wizytę w naszym domu. Tylko od nas zależny, w jaki sposób wykorzystamy kostkę brukową.

Kostka kamienna jest jednym z lepszych materiałów zewnętrznych. Nie musimy się bać o złe warunki atmosferyczne, ponieważ jest ona na nie całkowicie odporna. Jeśli wybieramy firmę, u której chcemy zakupić ten materiał, warto sprawdzić, czy spełnia ona normy polskie i europejskie. Dzięki tej metodzie bez problemu pokryjemy powierzchnię gruntową i pozbędziemy się raz na zawsze problemu z odpływem nadmiaru wody. W tym wypadku nie musimy się martwić o ślizganie się, ponieważ ten materiał posiada chropowatą strukturę kostki, która zapobiega takim sytuacjom. Niezwykle ważna jest także kolorystyka kostki, która zależy już tylko od tego, w jakim stylu chcemy wybudować nasz dom. Firmy oferują kilka rodzajów kostek. Najczęściej spotykane są szare i czarne, ale można także zamówić żółtą i czerwoną.

Kostkę można układać na dowolnie dużej powierzchni bez konieczności wykonywania dylatacji. Jednak mimo tego, że taka nawierzchnia dobrze przepuszcza wodę opadową, należy zapewnić możliwość szybkiego jej odprowadzenia z powierzchni. Najłatwiej uzyskać ten efekt, zapewniając naturalny spływ dzięki nachyleniu nawierzchni w kierunku nieutwardzonego gruntu.

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jak kostka, którą kładziemy, będzie zachowywała się w kontakcie z wilgocią i wysokimi temperaturami. Kostka granitowa jest również dobrym wyborem, jeśli chcemy być pewni dobrej jakości materiału i tego, że nie zostanie zniszczona przez warunki atmosferyczne.

Na rynku, w ofercie firm, które zajmują się układaniem kostki brukowej, można znaleźć kostki o różnych kształtach, lecz najbardziej popularne są te o grubości 4, 6, 7 i 8 cm. Kostki o grubości 4 centymetrów służą do aranżacji ogrodów i robienia ścieżek i placyków. Po takich placykach będzie się jedynie chodzić, nie są one przystosowane do tego, aby jeździły po nich samochody. Na podjazdach do garaży warto wykorzystać kostki o grubości 6 centymetrów, a dla nawierzchni, gdzie będą jeździć cięższe samochody niż osobowe, stosuje się grubą kostkę, o grubości większej niż 10 centymetrów. Grubość materiału jest tutaj najważniejszym aspektem, jeśli zamierzamy kłaść kostkę. Powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego kostka ma nam służyć – czy do dekoracji ogrodu, podjazdu czy do czegoś innego. Następną kwestią jest wybór koloru i kształtu – wszystko zależy od naszych wcześniej ustalonych preferencji, fantazji oraz upodobań. Ogranicza nas tylko i wyłącznie zasobność naszego portfela i nasza wyobraźnia