Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Kuchnia to serce mieszkania. To takie miejsce w domu, które powinno być bardzo dobrze oświetlone. Tylko wtedy będzie jednocześnie w stu procentach bezpieczne i funkcjonalne. Odpowiednio dobrane lampy do kuchni pozwalają na komfortowe gotowanie oraz przyjemne spędzenie czasu z rodziną w trakcie spożywania kolacji albo obiadu w godzinach popołudniowych. W artykule opiszemy, jak rozplanować rozmieszczenie źródeł światła.
Jasność widzę!
Dawno temu, w czasach prehistorycznych, ludzie jedli upolowane leśne zwierzęta. Siedzieli w jaskini albo na polanie do późnych godzin nocnych, a ich jedynym źródłem światła było rozpalone ognisko. Przez tysiące lat zmieniło się wszystko – teraz każdy dokładnie widzi, co spożywa w nowocześnie urządzonej kuchni. Robi to bez stresu, że nagle zaatakuje go jakiś głodny drapieżnik. Sztuczne oświetlenie daje mu więc spore poczucie bezpieczeństwa.
Mimo że okres ciemności i mroku mamy już dawno za sobą, to i tak wielu dekoratorów wnętrz odważnie powie, że im jest w jadalni jaśniej tym lepiej. Mają rację. Szczególnie w małych kuchniach ilość lamp ma duże znaczenie. Sprawdzając ofertę kolorowelampy.pl, można dowiedzieć, że się do oświetlenia ogólnego i punktowego stosuje się różne typy takich profesjonalnych produktów znanych marek, która mają dwuletnią gwarancję. Wszystkie są w zaskakującej cenie – od 19 (np. zwykły reflektor LED) do nawet ponad 1000 zł (nowoczesna, oryginalna lampa Orbit).
Jednak, aby sama aranżacja przyniosła oczekiwane efekty, należy ją rozpocząć jeszcze przed zamontowaniem sprzętu AGD i mebli. Określamy więc, gdzie mniej więcej i jak umieścić źródła światła o różnym nasileniu. Chcą dobrze rozjaśnić całe pomieszczenie, musimy oczywiście zastosować lampy w kuchni, które zawiesza się np. na listwie, w odpowiednich odstępach. Ale najbardziej przyda się nowoczesna lampa z kloszem, którą montuje się na środku sufitu.

Oświetlenie nad miejscem pracy i stołem
Teraz sprawdźmy, czym powinno charakteryzować się oświetlenie w kuchni znajdujące się tuż nad stołem oraz nad strefą pracy (blatami, kuchenkami, zlewozmywakami). Otóż w pierwszym przypadku światło nie musi być aż tak wyraziste. Wystarczy użyć kilka wiszących lamp w rzędzie lub jedną większą (jeżeli stół jest mały). Najważniejsze, aby stworzyć miłą atmosferę.

O czym jeszcze warto pamiętać? Między innymi o tym, aby emitowany strumień światła kierować na samą powierzchnię stołu. Nie może on przecież oślepiać jedzących obiad biesiadników. Znaczenie ma również barwa. Żadna intensywna, tylko naturalna i ciepła. Warto tutaj zakupić lampy do kuchni z tzw. ściemniaczem, dzięki którym osiągnie się niezwykły nastrój.

A co z drugim przypadkiem? Jeśli światło nad blatem czy kuchenką nie będzie dostatecznie mocne, to gospodyni może być narażona na niebezpieczeństwo. Nie dość że się poparzy gotowaną zupą, to jeszcze poważnie skaleczy, krojąc warzywa i owoce. Stąd należy tutaj zamontować dodatkowe źródła światła pod szafkami oraz okapem, aby idealnie rozjaśnić strefę roboczą. Przyda się więc kilka punktowych LED-ów lub reflektorków halogenowych. Bardzo ciekawym i sprawdzonym rozwiązaniem są także wiszące i stojące szafki mające wcześniej wbudowane lampy do kuchni na zewnątrz i we wnętrzu (tzw. paski LED-owe).

Oświetlenie do kuchni w atrakcyjnych cenach znajdziesz na kolorowelampy.pl