Czekolada jest lubiana przez większość z nas ze względu na swój wyjątkowy smak. Tabliczka czekolady z pewnością poprawi nam nastrój lepiej niż jakikolwiek inny słodycz. Dostępne są w różnych formach, białe, mleczne i gorzkie, jako polewy do owoców, orzechów, migdałów, w postaci aromatycznego kubka gorącej czekolady na stoku narciarskim w zimie. Wszyscy wiemy, że czekolada mleczna i gorzka powstaje z ziaren kakaowca, a biała z tłuszczu kakaowca, ale nie każdy zna tajniki powstania smacznej czekolady.
Od miazgi kakaowca do tabliczki czekolady
Na smak czekolady wpływa rodzaj ziarna kakaowca, który w zależności od pochodzenia ma inny smak. Z zebranych owoców wydobywa się miąższ razem z nasionami, które po kilku dniach fermentacji pozostawia się do osuszenia. W kolejnym etapie ziarno jest prażone w różnym zakresie temperatury oraz czasu w zależności od rodzaju ziarna i od tego jaki smak czekolady chcemy uzyskać. Po procesie prażenia ziarna są selekcjonowane i miażdżone, w ten sposób powstaje miazga kakaowa. Kolejnym procesem jakiemu jest poddawana miazga jest jej rozdrabnianie, podgrzewanie i mieszanie z cukrem w celu uzyskania gładkiej masy. Masa może być przelana do formy po wcześniejszym podgrzewaniu i schładzaniu jej półpłynnej postaci. Dzięki temu zabiegowi tabliczka czekolady będzie błyszcząca i chrupiąca.
Jak zrobić białą czekoladę?
Biała czekolada zawiera masło kakaowe oraz mleko w proszku, cukier oraz dodatkowe składniki nadające jej odpowiedni smak, konsystencję oraz wygląd. Czekolada biała nie jest całkiem biała, posiada kremową konsystencję. Sekret udanej białej czekolady tkwi w powolnym, stopniowym rozpuszczaniu masła kakaowego, cukru oraz innych składników w taki sposób, żeby powstała idealnie gładka, jedwabna masa. Dodaje się do niej czasami dodatki w postaci wanilii, cynamonu lub imbiru.