Ginekolog Wrocław

Jak przygotować się na wizytę u ginekologa?

Panuje powszechne przekonanie, że do ginekologa powinno się umawiać regularnie – najlepiej raz do roku pójść na takie badanie, nawet jeśli nic nie dolega. Jest to przekonanie w pełni prawdziwe, jeśli kobieta chce się cieszyć zdrowiem i mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Jednak wiele pań unika wizyty u ginekologa jak ognia. Umawiają się na badania tylko, jeśli wizyta jest naprawdę konieczna. Opór przed wizytą u ginekologa może wynikać z tego, że wiele kobiet krępuje się rozebrać, będąc w gabinecie ginekologicznym. Część z nich ma nieprzyjemne wspomnienia z poprzednich wizyt, a dla jeszcze innych badanie miejsc intymnych jest tematem tabu. Takie myślenie należy zmienić. Ginekolodzy są po to, aby pomóc kobietom. Nie należy obawiać się badań, które dziś są już niemal bezbolesne, a dzięki nim można się dowiedzieć czy jest się zdrową, a w razie nieprawidłowości można szybko rozpocząć leczenie.

Ginekolog WrocławJeśli unikałaś wizyty u ginekologa przez dłuższy czas, teraz jest dobry moment, aby to zmienić. Jeśli masz złe wspomnienia z poprzedniej wizyty, ginekolog był niemiły lub mało profesjonalny, poszukaj nowego. Poczytaj opinie w internecie, dzięki nim z pewnością znajdziesz kogoś godnego zaufania. Wielu ginekologów posiada swoje strony internetowe, które często stanowią ich wizytówkę. Dzięki stronie internetowej dowiesz się jakie doświadczenie posiada lekarz, czym dokładnie się zajmuje oraz co sądzą na jego temat inne pacjentki. Na pewno znajdziesz takiego, który odpowiada Twoim oczekiwaniom. Następnie nie pozostaje nic innego, jak umówienie wizyty. Pamiętaj, aby ustalić wizytę w czasie, kiedy nie masz miesiączki. Najlepszym terminem jest pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji – wtedy w trakcie badania nie odczujesz dużego dyskomfortu. Termin po miesiączce jest również korzystny z tego względu, że wtedy w tkance gruczołu sutkowego nie występują już zgrubienia, które są charakterystyczne dla dni poprzedzających krwawienie. Dzięki temu, ginekologowi łatwiej jest zbadać piersi pacjentki i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Pamiętaj także, aby przed wizytą u ginekologa nie stosować leków w globulkach, ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Leki mogą zniekształcić wyniki badania. Najlepiej więc, odłożyć je na kilka dni przed umówioną wizytą. Wskazane jest również, aby nie współżyć kilka dni przed.

Co zrobić albo raczej czego nie robić przed wizytą ginekologiczną już wiesz. Wiele wątpliwości może też przynieść sama wizyta. Otóż, w dniu wizyty u lekarza dobrze jest założyć spódnicę lub sukienkę. Łatwiej będzie lekarzowi wykonać badania, a ty nie będziesz musiała całkowicie się rozbierać. Niektórzy posiadają w swoich gabinetach specjalne, jednorazowe narzutki, którymi można się osłonić przed badaniem. Jednak warto się przygotować na ich brak i założyć w ten dzień coś zwiewnego. W dniu wizyty, zadbaj także o wypróżnienie. Weź prysznic, a jeśli nie będziesz miała takiej możliwości, użyj chusteczek nawilżających, aby poprawić swoją higienę. Jednak pamiętaj, aby podmyć się tylko z wierzchu, ponieważ ważne jest, aby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy – lekarz może chcieć ją zbadać. Niewskazane jest również stosowanie pudrów lub dezodorantów w miejscach intymnych. Zapach może stanowić ważną informację dla ginekologa. Przed samym wejściem do gabinetu, powinnaś opróżnić pęcherz.

Zapraszamy do badań i skorzystania z usług Ginekologa z Wrocławia: wojciechswidrak.pl

Będąc na badaniu u ginekologa, może on zadać kilka pytań, dla niektórych nieco osobistych. Nie oburzaj się więc, jeśli lekarz zapyta “Czy masz stałego partnera i współżyjesz regularnie?”. Ginekolog nie pyta o to z ciekawości, lecz te informacje potrzebne mu są do przeprowadzenia prawidłowego badania. Inne pytania, jakie możesz usłyszeć w gabinecie to: “Kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę?”, “Czy jest ona regularna?”, “Czy stosujesz antykoncepcję?” lub “Czy któraś z kobiet w Twojej rodzinie chorowała na raka piersi lub szyjki macicy?”. Przygotuj się na tego rodzaju pytania i nie denerwuj się, że lekarz pyta Cię o nieco intymne szczegóły z życia. Podczas wizyty u ginekologa nie stresuj się, oni są po to, aby zadbać o zdrowie kobiet. Wizyta trwa zaledwie kilkanaście, kilkadziesiąt minut, a przynajmniej masz pewność, że wszystko z Tobą w porządku, a chyba to jest najważniejsze.

A