spanie

Jak poprawić jakość snu?

Mówi się, że człowiek w wieku dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie stres i ciągły wyścig z czasem jest na porządku dziennym, może to się okazać dla niektórych bardzo trudne. Problemy z wysypianiem się może przytrafić się każdemu – innym rzadziej, innym częściej. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj kilka prostych metod na poprawienie jakości snu!

ZIOŁA

Ciągłe picie kawy i herbaty źle wpływa na zasypianie, co nie jest żadną nowością. Całkowita rezygnacja z kofeiny może być niemożliwa dla niektórych, więc pozostaje tylko rada, by ją ograniczyć. Kawę (jak i wszystkie napoje zawierające kofeinę) można bezpiecznie pić do godziny 14. W godzinach wieczornych warto przerzucić się na napary ziołowe, które działają uspokajająco. Należą do nich melisa, rumianek, korzeń kozłka lub szyszki chmielu. Wystarczy jedna filiżanka dziennie przed snem, aby się zrelaksować i zredukować stres.

DIETA

To, jaką kolację zjesz, wpływa na jakość Twojego snu. Odradza się jedzenia tłustych i ciężkostrawnych potraw, przez które organizm jest niespokojny, ponieważ przez całą noc zajmuje się ich trawieniem. Najlepsza kolacja przed snem powinna być lekkostrawna i bogata w kwasy omega-3. Mogą to być warzywa (np. w postaci zup), tłuste ryby (np. łosoś) czy kanapki z pieczywa razowego z twarogiem (tylko nie za tłustym!). Ostatni posiłek dnia należy zjeść około 3 godziny przed pójściem spać.

RELAKS

Znalezienie chwili na wyciszenie i nieco spowolnienie organizmu wpłynie bardzo pozytywnie na jakość snu. Lawenda ma właściwości uspokajające, więc warto się wyposażyć w produkty, które mają ją w składzie. Można sobie zrobić gorącą kąpiel z olejkiem lawendowym albo zapalić sobie wokół świeczki o tym zapachu. Dobre są również suszone kwiaty lawendy postawione obok łóżka oraz kosmetyki z jej ekstraktem.

KSIĄŻKA

Liczne badania udowodniły, że światło emitowane przez monitory komputerów, tabletów czy smartfonów zakłóca produkcję melatoniny w naszym organizmie. Jest to hormon, który wpływa na nasz prawidłowy sen. Przeglądanie wieczorem internetu również może być szkodliwe – mózg jest zbyt zajęty i zestresowany przetwarzaniem natłoku informacji, przez co mamy trudności z zasypianiem. Dlatego kilka godzin przed snem warto lepiej przeczytać sobie książkę.

Dobry sen to dobre samopoczucie następnego dnia i organizm w pełnym zdrowiu. Nie można tego lekceważyć – zła jakość snu czy jego brak może doprowadzić do licznych chorób, w tym nawet do depresji. Na dobry sen duży wpływ ma również odpowiedni dobór materaca – musi być na tyle miękki i twardy, aby nie obciążał kręgosłupa.