I trymestr ciąży jak przebiega?

Cała ciąża trwa ok. 40 tygodni, natomiast I trymestr ciąży 13 tygodni. Przez cały okres ciąży kobieta powinna bardzo uważać na siebie, ale w pierwszym trymestrze szczególnie, ponieważ wtedy występuje najwięcej poronień. 

Ponadto w tym trymestrze u malucha zaczynają się pojawiać narządy i układy w organizmie. Niestety również w tym czasie zaczynają się pojawiać wady dziecka, dlatego bardzo ważne jest regularne uczestniczenie w wizytach ginekologicznych. 

Każda kobieta odczuwa ciążę zupełnie inaczej, natomiast typowym pierwszym objawem, że kobieta zaszła w ciążę jest brak miesiączki. Przy ciąży towarzyszyć mogą również wymioty i mdłości. 

Jednym z objawów może być także senność oraz częste zmęczenie. Natomiast często może towarzyszyć nadwrażliwość i ból piersi, a także częste oddawanie moczu. 

W trakcie trwania pierwszego trymestru często kobiety mogą odczuwać nadwrażliwość na niektóre zapachy. Może doprowadzić to do mdłości, dlatego należy unikać tak często jak tylko to możliwe zapachów, które drażnią kobietę.

Zmiany w wyglądzie kobiety w ciąży

Oprócz rosnącego brzuszka z każdym miesiącem kobiece ciało podczas ciąży przechodzi wiele zmian, przyczyniają się do tego hormony. 

Przede wszystkim brodawki stają się zazwyczaj ciemniejsze, a piersi stają się większe, ale również bardziej nabrzmiałe i wrażliwe na ból. Często również w tym wyjątkowym okresie towarzyszą kobietom wahania nastrojów, a nawet zachcianki ciążowe np. nietypowe połączenia smaków.

Ale czy są pozytywne zmiany, które zachodzą w wyglądzie ciężarnej kobiety? 

Oczywiście, że są! Większość kobiet w trakcie wyjątkowego stanu może pochwalić się pięknymi, gęstymi oraz lśniącymi włosami. Pewnie nie raz kobieta w ciąży usłyszała, że promienieje! To prawda, ponieważ często cera kobiet, które spodziewają się maluszka staje się rozświetlona i promienna, dzięki temu skóra wygląda na o wiele zdrowszą.

Zmiany zachodzą nie tylko w wyglądzie, ale również w psychice kobiety. 

Kobieta w ciąży zazwyczaj cieszy się z przyjścia na świat swojego maluszka, dlatego robi wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do powitania dziecka. Kobieta również zaczyna zdrowiej się odżywiać, aby zapewnić maluchowi dobry rozwój.

Badania w pierwszym trymestrze ciąży 

Zazwyczaj gdy kobieta myśli, że jest w ciąży pierwsze co powinna zrobić to wykonać test ciążowy, a następnie gdy wynik będzie pozytywny zapisać się na wizytę do ginekologa aby potwierdzić ciążę oraz się zbadać. 

Ginekolog zazwyczaj wykonuje USG, aby ustalić czy kobieta jest w ciąży pojedynczej lub mnogiej. Takie badanie również ma na celu zdiagnozowanie czy dziecko w macicy jest umiejscowione prawidłowo i jak się rozwija.

Ponadto na pierwszej wizycie lekarz powinien wystawić skierowanie na pozostałe ważne badania, które należałoby wykonać przed 10 tygodniem ciąży.

Dieta podczas ciąży

Podczas ciąży kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na swoją dietę.

Ważne jest to nie tylko dla niej, ale również dla dziecka. Podstawową żywnością jaką powinna spożywać przyszła mama są na pewno warzywa oraz owoce. Ponadto przyjmowanie źródła węglowodanów złożonych, białka roślinnego i zwierzęcego, a nawet tłuszcze roślinne. 

Wiadomo nie od dziś, że kobiety w ciąży często mają “ciążowe zachcianki” jest to oczywiście normalne. Natomiast trzeba mieć na uwadzę, że pokarm który przyjmuje kobieta trafia jednocześnie do jej maluszka.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną wojeciechświdrak.pl