drewniane elementy

Drewno jako ciekawy element dekoracyjny

Drewno to materiał, który od wieków używany był jako budulec, w meblarstwie i aranżacjach wnętrz. Współczesne trendy wnętrzarskie, takie jak powrót do natury, dbanie o ekologię, wyższa jakość i większa trwałość, minimalizm sprzyjają modzie na drewno w aranżacjach naszych mieszkań. Dlaczego warto zdecydować się na naturalne drewno we wnętrzu?

Zalety naturalnego drewna w mieszkaniu

Meble, dodatki i dekoracje z drewna mają wiele cech, które sprawiają, że warto w nie zainwestować:

  • pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrzarskiego;
  • szlachetny, elegancki wygląd;
  • wrażenie bliskości natury;
  • daje wrażenie przytulności, ciepła;
  • lepsza jakość powietrza i przyjemny zapach;
  • wysoka trwałość i odporność na zniszczenia.

Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje drewno?

Modne są nie tylko naturalne odcienie drewna, choć one są ponadczasowe i właściwie zawsze będą dobrym wyborem. Od kilku lat nieustannie w trendach pozostaje drewno bejcowane na biały lub szary kolor lub celowo postarzane czy przecierane. Zrobiło prawdziwą furorę zwłaszcza w aranżacjach w stylu skandynawskim, który na dobre zagościł także w polskich mieszkaniach. Trudno jednak znaleźć styl, do którego drewno by kategorycznie nie pasowało! Białe drewniane meble znakomicie odnajdują się w stylu prowansalskim, jasne meble dębowe w minimalistycznych formach świetnie pasują do stylu industrialnego czy nowoczesnego. Bardziej masywne, eleganckie konstrukcje w ciemniejszych odcieniach świetnie odnajdą się w stylu klasycznym czy kolonialnym.

Drewniane deski na ścianę – trend, który został z nami na dłużej

Kierunek, w jakim podążają nowoczesne wnętrza, zwraca dużą uwagę na aranżację ścian, które stają się coraz bardziej wymyślne i oryginalne. Każdego roku powstają bardziej nowoczesne i designerskie tapety, a ściany w propozycjach podawanych przez magazyny i internetowe konta wnętrzarskie malowane są na coraz odważniejsze kolory. Deski drewniane są znakomitym wyborem nie tylko na podłogę – na ścianie również będą prezentowały się znakomicie. Wyłożenie wszystkich ścian deskami kojarzy się z niemodną boazerią, jednak wyróżnienie w ten sposób jednej czy dwóch ścian to opcja bardzo na czasie!

Jakie drewniane deski ścienne wybrać? Ważne cechy

Długie i szerokie deski zapewnią atrakcyjny efekt jednolitej, drewnianej powierzchni. Najbardziej szlachetny, najtrwalszy i najmocniejszy gatunek uważany jest dąb. Długą żywotność desek i ich niezmienny urok zapewni także odpowiednia grubość. ponadczasowy brąz – jasny lub ciemny, w zależności od twoich preferencji i typu aranżacji. Warto wybrać deski łączone w najprostszy możliwy sposób – na pióro i wpust, dzięki którym samodzielny montaż desek będzie prosty nawet dla laika!

To tylko jedna z propozycji, jak możesz wykorzystywać drewno jako ciekawy element dekoracyjny we wnętrzach. Przed zakupem desek zwróć uwagę, czy drewno zostało poddane procesowi impregnacji. Jest on konieczny dla zabezpieczenia drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, pleśń, zarysowania czy promienie UV.

Artykuł powstał we współpracy z cegla-cieta.pl