dieta na niedoczynność tarczycy

Dieta na niedoczynność tarczycy

Tarczyca odgrywa niebagatelną rolę w ludzkim organizmie. Problemy z tym organem mogą odbijać się na wahaniach w wadze. Dlatego tak ważna przy niedoczynności tarczycy jest dieta. Przy odpowiednio skomponowanym jadłospisie można pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie tego organu i spadek masy ciała.

Przy diecie dla osób z niedoczynnością tarczycy najważniejsze jest to, by postawić na składniki pokarmowe zawierające jak największą ilość jodu. Lekarze dla osób borykających się z tym schorzeniem często również polecają wyjazd nad morze. Podstawą diety dla osób z niedoczynnością tarczycy jest również większa ilość białka w codziennej diecie.

Gdzie znaleźć jod, które produkty zawierają go najwięcej? Jak można się łatwo domyśleć najwięcej jodu znaleźć można w rybach, szczególnie tych morskich. Pod względem ilości zawartości jodu w rybie króluje dorsz. Na drugim miejscu jest łosoś, na trzecim płastuga, makrela oraz śledź. Inne produkty takie jak zboże czy warzywa również zawierają jod. Trudno jednak jednoznacznie określić jego zawartość. Wszystko uzależnione jest bowiem od sposobu uprawy, rodzaju stosowanych nawozów czy samej gleby. Najpewniejszym źródłem jodu są więc ryby morskie. Dieta na niedoczynność tarczycy powinna więc składać się w głównej mierze z ryb.

Przy problemach z niedoczynnością tarczycy należy pić jak najwięcej wody. Najlepiej postawić na taką, która zawiera jod w swoim składzie. Na sklepowych pólkach znajdziemy specjalnie jodowaną wodę. Często polecana jest również sól. Z nią lepiej jednak uważać, zbyt duża ilość soli szkodzi zdrowiu.

Dieta na niedoczynność tarczycy powinna również składać się z produktów pokarmowych zawierających żelazo. Największe ilości żelaza znaleźć można w mięsie. Lepiej jednak postawić na chude, a nie krwiste i tłuste mięso. Żelazo znaleźć można również w wielu warzywach jak burak, groszek czy pietruszka. Pozytywnie na przyswajanie jodu w diecie wpływa ponadto selen. Warto więc sięgać po makrele, dorsza, śledzie, rośliny strączkowe, czy grzyby gdzie zawartość tego pierwiastka jest największa. Uzupełnieniem diety na niedoczynność tarczycy powinien być również cynk.

dieta na niedoczynność tarczycy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *