Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora do domu?

Lato w Polsce niekiedy bywa uciążliwe. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć w zawrotnym tempie, a z nieba leje się żar warto zapewnić sobie komfort i pomyśleć o montażu dobrego klimatyzatora. Choć instalacja klimatyzacji wiąże się z kosztami, to jest to inwestycja, która z pewnością zapewni nam ogromny komfort i poprawi funkcjonowanie w upalne dni. Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora? Jakie są podstawowe różnice między urządzeniami dostępnymi na rynku?

Podstawowe parametry klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest wiele modeli klimatyzatorów- zarówno mobilnych i stacjonarnych. Wszystkie dostępne w sprzedaży klimatyzatory różnią się między sobą mocą, wydajnością, klasą energetyczną i głośnością pracy.

Jaki klimatyzator wybrać?

Moc klimatyzatora
Moc chłodnicza klimatyzatora powinna być dostosowana do przestrzeni, w której chcemy zamontować urządzenie. Choć dokładne obliczenie mocy klimatyzatora warto powierzyć specjalistom, to z łatwością możemy mniej więcej oszacować jakie jest nasze zapotrzebowanie już na samym początku poszukiwań. Do obliczeń musimy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym będzie zamontowany klimatyzator. Wymiar pomieszczenia w metrach mnożymy razy 100. Otrzymany wynik da nam potrzebną moc klimatyzatora w watach. Dlaczego dokładne obliczenie mocy klimatyzatora jest ważne? Ponieważ klimatyzator o zbyt małej mocy nie będzie w stanie odpowiednio schłodzić naszego mieszkania czy biura, za duża moc z kolei wiąże się niepotrzebnym przepłacaniem za urządzenie i jego zużywanie energii.
Klasa efektywności energetycznej
Klimatyzatory, podobnie jak inne urządzenia posiadają swoją klasę energetyczną. Określa ona poziom zużycia prądu zgodnie z określanymi przez Unię Europejską zasadami. Najbardziej energooszczędne są urządzenia z klasą energetyczną A++, na drugim miejscu pod względem ekonomiczności są urządzenia oznaczone literką A. To właśnie urządzenia z tymi oznaczeniami warto wybierać jeśli nie chcemy narażać się na zbyt wysokie koszty utrzymania klimatyzacji.
Wydajność klimatyzatora

Wydajność klimatyzatora ustala się na podstawie przepływu powietrza, które zachodzi w klimatyzatorze w ciągu godziny. Im przepływ powietrza w urządzeniu jest większy tym jakość naszego urządzenia jest wyższa.

Głośność klimatyzatora

Wybierając klimatyzator do swojego domu koniecznie zwróć uwagę na jego głośność. Zbyt hałaśliwe urządzeniu może utrudniać nam odpoczynek w mieszkaniu i psuć nerwy. Głośność klimatyzatorów mierzona jest w decybelach. Najlepiej, żeby jej wartość nie przekraczała 75 decybeli.

Klimatyzator mobilny czy stacjonarny?

Zarówno jedno jak i drugie urządzenie ma swoje zalety. Klimatyzator przenośny jest tańszy od tego stacjonarnego, dodatkowo możesz zmieniać jego położenie i przenosić go w różne miejsca w Twoim domu. Choć klimatyzatory mobilne skutecznie chłodzą pomieszczenie i są banalnie proste w montażu, to mają także swoje minusy. Ich wadą na pewno jest głośność- są bardziej hałaśliwe od urządzeń stacjonarnych oraz zajmują dużo miejsca.
Klimatyzatory stacjonarne są na pewno droższe od klimatyzatorów mobilnych, ale nie zajmują miejsca na podłodze, są cichsze i bardziej wydajne. Choć ich montaż jest bardziej kłopotliwy należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, którymi możemy w zależności od potrzeb ochładzać na raz jedno lub wiele pomieszczeń w naszym domu.


Skorzystaj z porady profesjonalisty

Nawet jeśli wybrałeś samodzielnie klimatyzator, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania przed jego zakupem warto skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą. Doświadczony fachowiec przeanalizuje Twój wybór i jeżeli będzie taka potrzeba wyjaśni Ci jakie błędy popełniłeś oraz zweryfikuje czy wybrane przez Ciebie urządzenie faktycznie zaspokoi Twoje potrzeby i sprosta Twoim oczekiwaniom. W sklepie internetowym frontchuck.pl uzyskasz wszelkie niezbędne informacje i fachowe opinie.