druk niskonakładowy

Czy druk niskonakładowy się opłaca?

Druk niskonakładowy, jak sama nazwa wskazuje, polega na wydruku różnego typu materiałów w niewielkich ilościach. Jeszcze kilkanaście lat temu było to rozwiązanie kompletnie nieopłacalne. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej. Innowacyjne technologie pozwalają na ekonomiczny druk niskonakładowy. Wykorzystywany jest on w przypadku np. opakowań, produktów reklamowych, książek, czy też czasopism.

Jak wygląda wydruk niskonakładowy?

Do wydruku niewielkie ilości materiałów stosuje się najczęściej technologię druku cyfrowego. Jest to zdecydowanie najbardziej opłacalna metoda. Dodatkowym plusem jest fakt, że wydruk cyfrowy można zrealizować szybko i bezproblemowo. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywanie matryc drukarskich, co przekłada się na tempo realizacji zlecenia. Wydruk następuje bezpośrednio z pliku. Przypomina to nieco korzystanie ze sprzętu domowego. Wszystkie kolory drukowane są w tym samym czasie. Trzeba również wspomnieć o znakomitej jakości, która przez wiele osób jest porównywana do druku offsetowego. Minusem takiego rozwiązanie jest oczywiście dość wysoka cena.

Kiedy warto podstawić na druk cyfrowy?

Druk cyfrowy sprawdza się w przypadku, gdy do wydrukowania mamy tylko kilka lub kilkanaście sztuk danego projektu. Nie będzie on dobrą opcją, jeśli zależy nam na ilości masowej. Ponadto metoda cyfrowa sprawdza się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy materiałów „na już”. Cały proces wydruku może zostać zrealizowany w ciągu kilku godzin. Z takiej możliwości szczególnie chętnie korzystają przedsiębiorstwa przygotowujące materiały marketingowe np. foldery, ulotki, broszury.

Osoby, które wymagają precyzji powinny zdecydować się na dodatkowy wydruk próbny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kolory, które widzimy na monitorze nieco różnią się od tych rzeczywistych. Wiele zależy od indywidualnych ustawień monitora. Wydruk próbny pozwala na sprecyzowanie pożądanych odcieni. Dzięki niemu można mieć sto procent gwarancji, że wszystkie wykonane materiały będą zgodne z założeniami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *