pcos

Jakie choroby wpływają na bezpłodność u kobiet?

Niepłodność u kobiet może być skutkiem różnych dolegliwości, w tym również (czy przede wszystkim) i chorób. Dlatego zanim się z partnerem zdecydujesz, że pora na staranie się o dziecko, trzeba najpierw iść do lekarza, a konkretnej –  do ginekologa. Wiele chorób, które wpływają na niepłodność ma praktycznie niezauważalne symptomy albo takie, które można łatwo pomylić z czymś innym i je zignorować. Co w takim razie źle wpływa na płodność u kobiet?

PCOS

Zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS) to jeden z najpopularniejszych przyczyn bezpłodności u kobiet. W dużym skrócie to liczne zaburzenia hormonalne, którymi jest brak miesiączki, problemy z nadwagą, wahania nastrojów, trądzik czy nawet nadmierne owłosienie (zwane hirsutyzmem). Nie jest to jednak wyrok – wiele kobiet, które cierpią na tą chorobę mają dzieci i dobrze funkcjonują. Kluczem do tego jest dieta i odpowiednie leczenie, m. in. suplementami diety do tego przeznaczonymi.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Wiele kobiet ignoruje objawy świadczące niedoczynnością tarczycy, tłumacząc sobie, że wahania nastrojów i nadwaga to normalność w wieku dojrzałym. Jest to błędne podejście, ponieważ można łatwo wrócić do normalnego życia, jeśli prawidłowo się tą dolegliwość zdiagnozuje. Nieleczona niedoczynność tarczycy może niestety zepsuć plany o rodzicielstwie.

CHLAMYDIA I INNE PRZENOSZONĄ DROGĄ PŁCIOWĄ CHOROBY

Warto poszukać informacji i poznać te choroby, ponieważ większość z nich przebiega bezobjawowo, a są fatalne w skutkach. Przede wszystkim w kwestii płodności. Choroby przenoszone drogą płciową mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, więc Twój partner również powinien się nieco dowiedzieć na ten temat.

ENDOMETRIOZA

Nazywana jest inaczej gruczolistością macicy. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy znajdują się poza jej jamą. Powoduje to bolesne i obfite miesiączki, ból podczas stosunku płciowego, plamienie okołomiesiączkowe, a także problemy z zajściem w ciążę.

 HIPERPROLAKTYNEMIA

Choroba ta wywołana jest nieprawidłowością w działaniu układu hormonalnego. Mówiąc konkretnej – następuje nadmierna produkcja prolaktyny, która niestety może powodować problemy z zajściem w ciążę.

Szczególnie warto się udać do ginekologa, kiedy po dłuższym staraniu nic nie wychodzi. Mężczyzna oczywiście też w tym wypadku powinien się zbadać, ponieważ istnieje możliwość, że to on cierpi na jakąś chorobę. Każdy się boi złych wiadomości, ale jeśli zostanie wcześnie wykryta choroba to można jeszcze coś na to poradzić. Dlatego nie należy się w tej kwestii zniechęcać.