nurkowanie

Bezpieczne nurkowanie krok po kroku

Oto nasz krótki poradnik na temat tego co zrobić, bu nurkować bezpiecznie

Nurkuję w parze ze swoim partnerem nurkowym

Nigdy nie nurkuję sam. Nurkuję blisko osoby, która jest moim partnerem podczas konkretnego nurkowania. Jestem na tyle blisko, by w razie awaryjnej sytuacji, móc udzielić pomocy, np. poprzez udostępnienie powietrza ze swojego automatu oddechowego

Dbam o stan swojego sprzętu do nurkowania

Dbanie o ekwipunek polega na jego odpowiednim przechowywaniu, suszeniu po nurkowaniu (po nurkowaniu w słonej wodzie wcześniej go opłukujemy). Niektóre z elementów nurkowego zestawu należy dodatkowo zabezpieczać (jak na przykład zamek w suchym skafandrze) lub regularnie oddawać do przeglądu w serwisie (automat)

Przed każdym zanurzeniem sprawdzam, czy mój ekwipunek nurkowy działa poprawnie

Nim wejdę do wody, sprawdzam, czy wszystkie elementy mojego nurkowego stroju i sprzętu spełniają swoją funkcję.Upewniam się, czy są dobrze zapięte, nie spadają. Sprawdzam także, czy butla nurkowa jet odkręcona a automat oddechowy gotowy do podawania powietrza.

Wyrównuję ciśnienie w uszach podczas zanurzenia

To bardzo ważna zasada bezpiecznego nurkowania. Wyrównuję ciśnienie w uszach zaraz po zanurzeniu. Wyrównuję je też każdorazowo, gdy zaczynam czuć dyskomfort w uszach podczas kontynuacji zanurzenia. Nigdy nie nurkuję z katarem, bo to mogłoby doprowadzić do kłopotu z wyrównaniem ciśnienia w uszach

Zanurzam się i wynurzam się powoli

Zanurzam się powoli, żeby pamiętać o wyrównywaniu ciśnienia. Gdy zanurzam się powoli, mam też czas, żeby upewnić się, że mój sprzęt działa prawidłowo a ja pod wodą czuję się dobrze.

Powolne wynurzenie (około 10 metrów na minutę) to kolejna, podstawowa zasada bezpiecznego nurkowania. Dajemy czas naszemu organizmowi na pozbycie nadmiarowej dawki azotu, którą nasycił się podczas nurkowania. Wynurzamy się machając płetwami w powolnym tempie, zgodnie ze wskazaniami komputera nurkowego. Zawsze wynurzamy się tak, aby nikogo z grupy nurkujących z nami osób nie zostawiać w tyle.

Zawsze wypuszczam bąbelki gdy nie mam automatu w ustach

Wypuszczam bąbelki, czyli nigdy nie wstrzymuję oddechu gdy mój automat oddechowy znajduje się poza moimi ustami. Ta prosta zasada pomaga zabezpieczyć się przed urazami ciśnieniowymi płuc.

Sprawdzam wskazania manometru i zaczynam wynurzać się z odpowiednim zapasem powietrza

Co jakiś czas zerkam na manometr – pokazuje mi on, ile jeszcze barów mieszanki oddechowej (np. powietrza) mi pozostało.

Tych zasad oraz zachowania pod wodą z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa dowiesz się na naszym kursie junior open water diver. Zapraszamy do szkoły nurkowania dla dzieci w Krakowie Podwodni Odkrywcy.