5 porad dla początkujących fotografów

Początki nie często są łatwe. Fotografia jest bardzo ciekawą pasją, która pozwala na wyrażanie siebie poprzez robienie zdjęć, ale także pozwala na udokumentowanie niektórych momentów z życia. Z drugiej strony, fotografia jest bardzo wymagająca. Należy poświęcić mnóstwo czasu (niekiedy są to lata), aby robić wspaniałe zdjęcia. W tym artykule, chcemy podrzucić kilka porad początkującym fotografom. Początki z fotografią zazwyczaj nie są łatwe, dlatego też takie wskazówki z pewnością przydadzą się każdemu, kto marzy o robieniu pięknych zdjęć.

1. Poznaj podstawowe zasady fotografii

Jeśli myślisz, że znajomość podstaw fotografii jest Ci niepotrzebna do robienia zdjęć lub uważasz, że tego typu rzeczy uczą tylko w szkołach i na kursach fotograficznych, a w rzeczywistości nie znajdują one zastosowania – to jesteś w dużym błędzie. Chcąc robić dobre zdjęcia, należy nauczyć się podstawowych zasad fotografii – jest to obowiązkowe zadanie, każdej osoby, która wiąże z fotografią swoją zawodową przyszłość, ale nie tylko. W tym miejscu ktoś może powiedzieć, że w sztuce można łamać zasady, ponieważ tutaj nie istnieją sztywne ramy – tu istnieje dowolność. Oczywiście! Jednak, aby łamać zasady fotografii, należy najpierw dobrze je poznać. Zajrzyj więc do biblioteki czy księgarni i znajdź dobrą książkę dla początkujących fotografów. W internecie również jest mnóstwo treści, przydatnych w nauce fotografii. Jak mówią – dla chcącego nic trudnego. A żeby robić piękne zdjęcia, trzeba się trochę wysilić i poczytać, pouczyć się i popróbować.

2. Staraj się nie prześwietlać zdjęć

Ten punkt wiąże się co nieco z tym poprzednim o zasadach fotografii. Ucząc się ich, dowiesz się jak nie prześwietlać zdjęć. Bowiem, prześwietlona fotografia to nie udana fotografia. Niektórzy fotografowie są zdania, że lepiej jest niedoświetlić zdjęcie, niż je prześwietlić. Lepiej więc, robić nieco ciemniejsze zdjęcia. Dzięki temu uniknie się ryzyka przepalenia, a także uzyska się wspaniały klimat fotografii.

3. Nie poddawaj się, jeśli coś Ci nie wyjdzie

Zbyt szybkie poddawanie się w chwili, kiedy coś nie wychodzi jest najgorszym co może być. To normalne, że czasami coś nie wychodzi. Jednak wtedy nie należy od razu się poddawać. Warto próbować, aż się w końcu uda. Mimo wtórnych starań nie potrafisz zrobić idealnego portretu? Nie denerwuj się, nie próbuj na siłę, a przede wszystkim nie przestawaj przez to robić zdjęć. Odpocznij, poczytaj trochę o robieniu portretów, zapytaj innego fotografa o radę i podejdź do tego samego zadania kilka dni później. Może właśnie teraz Ci się uda? A może po prostu potrzebujesz do tego więcej czasu? Jedno jest pewne – nie należy się od razu poddawać – zwłaszcza, gdy marzysz o tym, aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią.

4. Nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu

Nie jest prawdą, że dobre zdjęcia będzie robił wyłącznie dobry (a zarazem drogi) sprzęt. A jednak często bywa tak, że ludzie już na samym początku swojej przygody z fotografią inwestują w kosztowny aparat fotograficzny. Jest to nie do końca dobre posunięcie. Dlaczego? Po pierwsze, jeszcze nie wiadomo czy fotografia jest tym, co faktycznie Ci się spodoba i wciągnie Cię bez końca. Na początku nie ma się pewności, czy to jest napewno to. Po kilku tygodniach czy miesiącach może okazać się, że fotografia nie jest hobby dla Ciebie, a Ty już kupiłeś sprzęt za niemałą sumę pieniędzy. Oczywiście, zawsze można sprzedać aparat, ale po co robić sobie dodatkowy kłopot? Po drugie, droższy aparat fotograficzny, to i więcej funkcji. Ty jako początkujący fotograf rzadko kiedy będziesz z nich korzystał. W końcu najpierw należy poznać te podstawowe możliwości aparatu oraz nauczyć się ich. Dlatego, dobrą opcją na początek jest sprzęt za kilkaset złotych lub nawet telefon komórkowy. Współczesne smartfony mają naprawdę dobre aparaty, którymi można zrobić ciekawe zdjęcia. Jeśli zaczniesz od czegoś tańszego lub właśnie od aparatu w telefonie, wkręcisz się w robienie zdjęć i poczujesz, że właśnie to chcesz robić i rozwijać się w tym kierunku – wtedy możesz śmiało zainwestować w dobry sprzęt. Nie zapomnij tylko, aby po jego zakupie dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

5. Nie osiadaj na laurach – rób zdjęcia, inspiruj się i rozwijaj przez cały czas

Pamiętaj, że nawet kiedy już nauczysz się zasad fotografii, opanujesz jak robić dobre zdjęcia i poznasz swój styl, nie oznacza, że wszystko już umiesz. Bycie fotografem to ciągłe rozwijanie się i próbowanie nowych rzeczy. Dlatego inspiruj się, czytaj książki o fotografii, oglądaj ciekawe vlogi, programy, słuchaj podcastów o robieniu zdjęć. Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy o fotografii. Nie zapominaj jednak o realnym życiu. Nawiąż kontakt z innymi fotografami – wymieniajcie się swoimi doświadczeniami, podrzucajcie sobie przydatne wskazówki i pomagajcie sobie. Z pewnością pomoże Ci to doszlifować Twoje umiejętności. Mamy nadzieję, że porady wymienione w artykule przydadzą się każdemu początkującemu fotografowi. Trzymamy za Ciebie kciuki!