fumigacja

Jak zwalczyć szkodniki w magazynach?

Szkodniki są bardzo poważnym problemem w uprawach i magazynowaniu zbóż. Uszkadzają one i zanieczyszczają ziarna. Najgroźniejsze są przy tym szkodniki magazynowe.

Jak zwalczyć szkodniki w magazynie?

Do szkodników magazynowych zalicza się zarówno pleśnie i bakterie, jak i owady i gryzonie. Nawet niewielka ich ilość w magazynie zbożowym jest wielkim problemem. Najczęściej zwalcza się je przy pomocy metod chemicznych. Są to fumigacja, zaprawianie ziarna, odymianie, opylanie czy opryskiwanie. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim insektycydy, fungicydy, aficyty, bakteriocydy czy larwicydy.

Środki do zwalczania szkodników w magazynie

W praktyce środki do zwalczania szkodników mogą mieć różną formę. Są to m.in. granulaty i ciała stałe, a także proszki i ciecze. Każdorazowo należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre z nich trzeba dodatkowo rozpuścić czy rozcieńczyć. W skład każdego preparatu wchodzą związki chemiczne, które są odpowiedzialne za ich właściwości. Niekiedy stosuje się też różnego rodzaju substancje pomocnicze.

Biologiczna walka ze szkodnikami

Do niechemicznego zwalczania szkodników wykorzystuje się mniej radykalne metody. Są to np. pułapki żywieniowe, łapki różnego typu czy pułapki atraktanowe na owady. W przypadku walki z gryzoniami stosuje się również stacje deratyzacyjne. Zawierają one specjalnie spreparowany pokarmy lub środek gryzoniobójczy. W sprzedaży dostępne są też specjalne lampy UV. Dzięki nim można monitorować obecność gryzoni na podstawie śladów ich moczu i w porę rozpocząć walkę z tymi szkodnikami.

Skuteczna walka ze szkodnikami jest możliwa

Dzisiaj do dyspozycji jest całkiem sporo metod walki ze szkodnikami w magazynach. Warto jednak mimo wszystko wykonywać regularne przeglądy obecności szkodników. To najlepsza metoda walki z nimi. Najlepiej oczywiście robić to w pustych magazynach, gdzie miejsc do kryjówki jest mniej. O obecności gryzoni (mysz i szczurów) świadczą m.in. pozostawione po nich gdzieniegdzie odchody czy ślady moczu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *