materiały do szycia

Zalety i wady szycia na miarę

Szycie na miarę to świetna alternatywa dla każdego, kto jest trochę bardziej wymagający jeśli chodzi o ubrania. Nie tylko w kwestii oryginalności, ale także ze względu na idealne dopasowanie. Poznaj zalety i wady szycia na miarę!

Powszechnie uważa się, że szycie na miarę dotyczy tylko i wyłącznie bogatych biznesmenów oraz Pana i Panny Młodych. A przecież do niedawna tylko w ten sposób można było mieć jakiekolwiek ubrania! Nie było żadnych sieciowych sklepów i masowej produkcji jak obecnie. Owszem, może i jest z tego powodu wygodniej – jest duży wybór ubrań pod względem kolorów, fasonów i rozmiarów. Ale jednocześnie spotyka się wadliwe produkty, ze źle przeszytym szwem, wystającymi nitkami lub nie tak wszytymi metkami. Do tego ceny są często niesprawiedliwie zawyżone, a niektóre fasony nie dostosowane do różnego typu sylwetek. I wtedy na pomoc przychodzi właśnie szycie na miarę!

ZALETY SZYCIA NA MIARĘ

Każdy, kto ceni sobie oryginalność powinien zainwestować w szycie na miarę. W dobie internetu, w którym można znaleźć ogromną ilość inspiracji nie trudno o stworzenie swojego wymarzonego projektu! Dużą zaletą szycia na miarę jest także możliwość otrzymania stroju perfekcyjnie dopasowanego do swojej sylwetki. Nie każdy posiada bowiem idealnie proporcjonalne ciało, więc dla niektórych kupno ubrań ze sklepu to prawdziwe wyzwanie. Nie można mieć też z drugiej strony pretensji do producentów odzieży – muszą się trzymać pewnych standardów, ponieważ nie są w stanie przewidzieć kto jakie ma ciało. Dlatego też każdemu, komu jest trudno kupić bluzkę czy spodnie zawsze można odwiedzić krawcową czy samemu coś uszyć z pomocą maszyny do szycia.

Szycie na miarę to także pewność, że otrzyma się produkt wykonany z dbałością i precyzją. W wielkich szwalniach nie ma czasu na przyglądanie się, czy każdy szew został prawidłowo wszyty – liczy się tylko to, żeby zostało uszytych jak najwięcej ubrań w jak najkrótszym czasie. Krawcowa musi zadbać o to, aby klient dostał solidnie wykonany produkt – w końcu to jej wizytówka! Podpisany jej własnym nazwiskiem!

WADY SZYCIA NA MIARĘ

Nie zawsze jednak trafi się na krawcową, która idealnie odda naszą wizję. Z nimi jest trochę jak ze fryzjerem lub ekipą budowlaną – trzeba poświęcić dużo czasu i poeksperymentować zanim trafi się na „Tą Jedyną”. Jeśli się nie ma czasu na poszukiwania najlepiej jest po prostu sugerować się opiniami znajomych, rodziny czy nawet internetu. Drugą wadą szycia na miarę jest czas oczekiwania. Cały proces, począwszy od zaprojektowania, po dobranie materiałów, zamówienie ich, kończąc na faktycznym szyciu może trwać nawet miesiąc, jak nie dłużej! Oczywiście zależy to od tego, jak bardzo skomplikowana ma być kreacja, ale czy tak czy siak trzeba się liczyć z tym, że szycie na miarę może trochę potrwać.

Pora na ostatnią kwestię, dla niektórych w sumie najważniejszą – czyli cenę. Czy szycie na miarę jest faktycznie takie kosztowne? I tak, i nie. Owszem, może kupno materiałów czy zlecenie pracy krawcowej może wynieść więcej, niż za zakup bluzki ze sklepu. Jest to jednak zły sposób myślenia. Czemu? Samo uszycie tej bluzki nie kosztowało tyle, ile wynosi na metce. Ale każdy musi chociaż trochę na niej zarobić: od szwaczki, po producenta, dystrybutora, przez koszty transportu czy podatki. Dlatego jej cena automatycznie się powiększa.

W przypadku szycia na miarę natomiast ma się pełną kontrolę nad swoim projektem. Płacisz za jakość i przywilej posiadania ubrań specjalnie uszytych dla Ciebie i według własnego pomysłu. Dlatego, chociaż koszty mogą się wydawać wyższe, to jednak stoi za nimi solidność i pewność, że dostanie się to, co się chce.

maszyna do szycia janome

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *