zdjęcia rodzinne

Jak wykonać perfekcyjne zdjęcia rodzinne?

Zdjęcia rodzinne to doskonały sposób, by uchwycić przelotne chwile i emocje towarzyszące rodzicom i dzieciom w ważnych chwilach. Najczęściej wykonywane fotografie to zdjęcia ślubne, po narodzinach dziecka czy z okazji innych ważnych wydarzeń rodzinnych. Tak naprawdę jednak każda sposobność jest dobra do stworzenia fotografii z najbliższymi. Jak jednak sprawić, by takie zdjęcie było perfekcyjne?

Przede wszystkim naturalność

W fotografii rodzinnej najważniejsze jest uchwycenie emocji. W gestach i spojrzeniach członków rodziny powinna być widoczna miłość, opiekuńczość czy szczęście. Nie będzie to możliwe, gdy każdy z modeli stanie w wyćwiczonej pozie. Właśnie dlatego podczas sesji rodzinnej fotograf ma raczej dawać podpowiedzi niż ścisłe wytyczne, a przede wszystkim trzymać aparat w pogotowiu, by robić zdjęcia, kiedy rodzina praktycznie nie zwraca na niego uwagi.

Najlepiej w plenerze

Perfekcyjne zdjęcia rodzinne najczęściej robione są w plenerze – czy to na plaży, czy w parku, a czasem także w domu rodzinnym. Dzięki temu modele mogą czuć się bardziej swobodnie niż w studiu fotograficznym. Sprawia to, że łatwiej im zapomnieć o obiektywie. Zamiast tego mogą cieszyć się swoim towarzystwem, śmiać i po prostu dobrze się bawić. Tym samym emocje uchwycone na zdjęciach są naturalne i bardzo prawdziwe. Warto pozwolić też członkom rodziny na trochę swobody – niech biegają, skaczą i po prostu dobrze się bawią, a zdjęcia na pewno będą udane.

Podkreślenie więzi

Więzi łączące członków rodziny najłatwiej jest podkreślić poprzez zbliżenie do siebie wszystkich osób znajdujących się na zdjęciu. Można to osiągnąć chociażby poprzez wzięcie dzieci na ręce, przytulenie się czy nawet wykonanie fotografii, na której poszczególne osoby siedzą blisko siebie. Niezmiernie ważne jest w tym wypadku oświetlenie – powinno być ono naturalne, a czas naświetlania krótki. Dzięki temu łatwiej będzie wychwycić uśmiechy i inne emocje, kiedy już się pojawią i nie będzie trzeba prosić modeli, by przywoływali konkretny wyraz twarzy na zawołanie – takie zdjęcia na pewno nie będą bowiem wyglądać przekonująco czy naturalnie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *